Výber nm: Tisíce ľudí v Mexiku pochodovali za ochranu rodiny a detí

Prehľad udalostí, ktoré ukazujú, že dialóg je možné viesť aj v dnešnej polarizovanej dobe.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Tisíce ľudí v Mexiku pochodovali za ochranu rodiny a detí
Foto: Pexels

Tisíce ľudí minulý týždeň demonštrovali pred Kongresom únie, mexickým federálnym zákonodarným zborom, a žiadali, aby zákonodarcovia vytvorili legislatívu ochraňujúcu práva žien a detí, informuje Catholic News Agency.

Pochod zvolali organizácie Občianska iniciatíva a Národný front pre rodinu (FNF). Hovorkyňa druhej menovanej organizácie uviedla, že niektoré skupiny sa snažia „vnútiť svoje nápady a snažia sa zasiať strach do zákonodarcov, ľudí a dokonca aj médií“.

„Nechápu, že Mexiko je [iná realita] a že všetci chceme mier a pokoj pre seba a naše deti,“ uviedla.

Tieto platformy zvolali pochod preto, aby vyjadrili občiansky nesúhlas s kontroverzným predpisovaním tzv. blokátorov puberty alebo hormónov opačného pohlavia neplnoletým osobám a vykonávaním chirurgických zákrokov na zmenu pohlavia na deťoch.

Organizátori pochodu vyjadrili svoju podporu návrhom zákonov, ktoré predložila kongresmanka América Rangelová v Kongrese mesta Mexico City a Mónica Rodríguez Della Vecchiaová v zákonodarnom zbore štátu Puebla. Tieto návrhy sa snažia zakázať hormonálnu a chirurgickú zmenu pohlavia detí.

Protestujúci zároveň vyzvali zákonodarcov, aby podobný návrh zákona predložili aj na federálnej úrovni.

Okrem tejto problematiky sa pochod zaoberal aj právom rodičov zvoliť si, čo by sa ich dieťa malo učiť v škole.

Účastníci požadovali aj to, aby bola chránená rola žien v spoločnosti a aby sa nepoužívali termíny ako „tehotné osoby“, pretože degradujú komplexnosť toho, čím ženy prispievajú do sveta okolo nich.

„Som žena a v mene všetkých žien v Mexiku žiadam, aby sa rešpektovalo naše postavenie. Nemôžeme byť vymazané a zredukované na jednoduchý pojem tehotná osoba. Nikto nemôže byť tým, čím nie je,“ uviedla počas podujatia Ruth Sánchezová, národná koordinátorka iniciatívy žien.

„Sme ženy a nielenže menštruujeme alebo rodíme deti, ale aj myslíme, pracujeme, podporujeme a prispievame z rôznych situácií do spoločnosti, do našich rodín, a to nám dáva právo, aby sa na nás prihliadalo a aby sa rešpektovalo všetko, čo nás stálo desaťročia boja,“ dodala.

Protestujúci sa tiež postavili proti balíku reforiem týkajúcich sa „rodovej rovnosti“. Obávajú sa totiž toho, že by tieto reformy, ktoré zahŕňajú aj zmeny ústavy, otvorili dvere potratom a gender ideológii.

Bývalá senátorka Lisbeth Hernándezová tiež vystúpila počas pochodu a žiadala, aby mexickí zákonodarcovia „rešpektovali a dodržiavali medzinárodné zmluvy a nemenili našu ústavu, aby vždy prijímali zákony s ohľadom na rodinu a aby rešpektovali a podporovali rodinu pozostávajúcu z muža a ženy“.

„A predovšetkým vzhľadom na vysokú mieru násilia, ktorým naša krajina prechádza, aby bolo uznané a podporované právo na život, ako aj emocionálna stabilita našich detí,“ dodala.

Dajte rodičom viac práv vo veci vzdelávania ich detí, navrhujú americkí kongresmani
Foto: Pexels

Republikánski zákonodarcovia minulý týždeň predstavili uznesenie o vytvorení „zákona o rodičovských právach“, ktorý má vytvorením nového súboru federálnych noriem pre školy posilniť práva rodičov týkajúce sa rozhodovania o tom, čo sa v školách učia ich deti, informuje Catholic News Agency.

Uznesenie, ktoré má 73 predkladateľov, by v prípade schválenia umožnilo rodičom aktívnu účasť na vzdelávaní ich detí. Hlavná predkladateľka, republikánka Julia Letlowová z Louisiany, uviedla, že uznesenie je založené na piatich zásadách – rodičia by mali mať právo vedieť, čo sa ich deti učia, byť vypočutí, nahliadnuť do rozpočtu a výdavkov školy, chrániť súkromie svojich detí a zabezpečiť ich bezpečnosť.

Predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy z Kalifornie usporiadal tlačovú konferenciu na podporu uznesenia. Povedal, že množstvo rodičov si počas diaľkového vzdelávania počas pandémie covidu-19 uvedomilo nedostatky vzdelávania ich detí a teraz sa snažia o to, aby bol ich hlas vypočutý.

„Pandémia bola veľmi ťažká pre celý náš národ. No vzišla z toho aj taká vec, že sme začali vidieť, čo sa učí v našich školách,“ uviedol Kevin McCarthy.

Julia Letlowová povedala, že veľa rodičov bolo počas pandémie „znechutených tým, čo videli“. Podnety od takýchto rodičov označila kongresmanka za dôvod predloženia uznesenia.

Predložený návrh sa týka najmä transparentnosti škôl. V prípade schválenia by sa od škôl napríklad vyžadovalo, aby zverejňovali informácie o učebných plánoch. Školy by tiež mali povinnosť poskytovať rodičom zoznam kníh a iných materiálov dostupných na čítanie v školskej knižnici.

Štáty by museli zverejniť všetky revízie akademických štandardov a školy by museli včas informovať rodičov, ak sa zrušia programy pre nadaných a talentovaných. Vyžadovalo by sa tiež zverejňovanie rozpočtov školských obvodov a rozpočtov jednotlivých škôl.

Uznesenie by posilnilo práva rodičov vyjadriť sa k riadeniu verejných škôl. Od školských rád by sa zároveň požadovalo, aby rodičom umožňovali vyjadriť sa. Učitelia by mali rodičom ponúknuť aspoň dve osobné stretnutia ročne.

Okrem väčšej transparentnosti by uznesenie tiež stanovilo určité práva na súkromie a bezpečnosť pre študentov. Školy by potrebovali súhlas rodičov na to, aby mohli údaje o študentoch sprístupňovať technologickým spoločnosťam. Údaje o študentoch by zároveň vôbec nemohli poskytovať na komerčné účely.

Školy by tiež potrebovali súhlas rodičov pred uskutočnením akéhokoľvek lekárskeho vyšetrenia. Okrem toho by museli rodičov informovať o každej násilnej roztržke, ktorá by sa odohrala na pôde školy.

Na pohrebe zavraždeného pomocného biskupa v Los Angeles sa zúčastnili tisíce ľudí
Foto: Facebook/Bishop Robert Barron

Tisíce ľudí sa zúčastnili na pohrebe pomocného biskupa arcidiecézy Los Angeles Davida O’Connella a spomínali naňho ako na „priateľa Ježiša Krista“ a pomocníka chudobných ľudí, informuje Catholic News Agency.

Pohrebnú svätú omšu slúžil arcibiskup José Gomez. V krátkom prejave na konci liturgie uviedol, že biskup im bude veľmi chýbať, ale už teraz „vedia, že je v nebi“ a bude im pomáhať tak, ako im pomáhal celý svoj život.

O’Connell sa dožil 69 rokov. V priebehu posledných 45 rokov pracoval na veľkom množstve sociálnych projektov. Pomáhal obetiam násilných trestných činov, ľuďom z nižších sociálnych vrstiev a angažoval sa aj v pro-life hnutí.

Pomocný biskup zomrel 18. februára po tom, ako bol vo svojom dome niekoľko ráz postrelený. K vražde sa už priznal Carlos Medina, manžel O’Connellovej gazdinej.

Svoje kondolencie pozostalým vyjadrili už aj prezident Spojených štátov amerických Joe Biden a pápež František.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články