Skutočnosť, že na rôznych úrovniach si nerozumieme, neprijímame sa a často zaujímame protikladné postoje, svedčí o tom, že sme ešte nepochopili, že sme stvorení na to, aby sme do seba prijali a v sebe bdeli nad druhým v jeho odlišnosti. Rozmanitosť nás neraz mätie a znepokojuje, niekedy aj zraňuje. Ak ju však prijmeme pokorne, urobí nám obrovskú službu: rozbije škrupinu ega a otvorí nás mimo nás samých.
Tejto dôležitej téme so zreteľom na interkultúrne porozumenie čitatelia lepšie porozumejú prostredníctvom hlbokých myšlienok pápeža Františka a pohľadu spirituality jednoty, ktorej je venovaná hlavná časť časopisu Ekklesía. V týchto súvislostiach poukazuje aj na reakciu apoštola Pavla na konfliktnú situáciu v Korinte a protikladnosť pólov v diele Romana Guardiniho.
V rubrikách skúsenosti a dobrá prax ponúka čitateľovi zaujímavé svedectvá z rôznych krajov sveta, ale aj z oblasti ekumenizmu a medzináboženského dialógu. V závere prináša súhrn kontinentálnej etapy synodálneho procesu.
Autormi článkov sú exegéta Gérard Rossé, odborník na životopis a dielo svätého Pavla, filozof Massimo Borghesi, autor intelektuálnej biografie pápeža Františka, viacerí rehoľníci a laici a tiež evanjelický farár a moslimský teológ.
Vydavateľstvo Nové mesto v budúcom roku plánuje vydať štyri čísla časopisu Ekklesía – v marci, júni, septembri a decembri. Najnovšie druhé vydanie ponúka v elektronickej forme zadarmo. Môžete si ho stiahnuť TU. Časopis v tlačenej verzii si zakúpite v našom e-shope. Zároveň sa môžete prihlásiť na odber newslettra TU. Budete tak pravidelne informovaní o každej zaujímavej novinke, ktorá vás môže niečím obohatiť alebo prispieť k zlepšeniu vášho života.
Slovenská redakcia pod vedením ThLic. Ľudovíta Pokojného preberá taliansku verziu časopisu, z ktorej robí výber článkov a predkladá tematicky relevantné čísla. Časopis Ekklesía je určený kňazom, diakonom, seminaristom, zasväteným osobám a všetkým laikom aktívne zapojeným do života a misie Cirkvi. Rovnako aj všetkým záujemcom o cestu Cirkvi v dnešnej spoločnosti, ktorým poslúži ako zdroj inšpirácie, formácie či pomôcka pri pastoračnom pôsobení.