DEMDIS diskusia: Agresorom nemienime ustupovať a mier nie je absolútny. Prečo teda (ne)podporujeme Ukrajinu?

Agresorom nechceme ustupovať, ukrajinský národ má právo rozhodovať o svojom osude a spoločne vnímame, že existujú hodnoty, ktoré má zmysel brániť aj za cenu predlžovania krviprelievania. V tom všetkom diskutujúci nachádzajú zhodu. Prečo teda (ne)podporujeme Ukrajinu v jej obrane?
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Priebežné výsledky DEMDIS diskusie opäť ukazujú, že napriek (na prvý pohľad) priepastným rozdielom máme toho spoločného viac, ako by sme čakali.

Zapojte sa preto do pokračovania diskusie a nachádzania spoločnej reči.

Zahlasujte za aspoň 7 komentárov a budete zoskupení do názorových skupín.

Ďakujeme, že diskutujete slušne!

Kto sa zatiaľ zapojil?

Do diskusie sa zapojilo vyše 800 účastníkov z rôznych táborov. Zúčastnili sa podporovatelia Ukrajiny (skupina A), podporovatelia Ruska, aj takí, ktorí „nefandia“ ani jednej strane (skupina B).

Hlavné názorové rozdiely spočívali najmä v postoji k podpore Ukrajiny. Zatiaľ čo skupina A si myslí, že Ukrajina by mala konflikt ustáť a Rusko by malo prestať útočiť, skupina B zastáva názor, že konflikt je vecou bojujúcich strán a nás sa netýka. Podľa skupiny A by si susedské štáty mali pomáhať v sebaobrane (86 %). V skupine B zas dominuje názor, že „Američania budú bojovať proti Rusku do posledného hlúpeho Ukrajinca“ (80 %). Na čom sa teda dokázali tábory zhodnúť?

Existujú hodnoty hodné obrany

Základným rámcom diskusie je hľadanie hodnôt, ktorých obrana je hodná podpory aj za cenu pokračovania konfliktu.

Diskutujúci sa v tomto svetle zhodli na tom, že „existujú hodnoty, ktoré má zmysel brániť aj so zbraňou v ruke“. O aké hodnoty teda ide?

Ochrana života rodiny a detí, slobody, demokracie, štátnej suverenity – to všetko doteraz našlo väčšinovú podporu v každom tábore. Drvivá väčšina (87 %) diskutujúcich by bránila „svoju rodinu a deti, keby niekto ohrozoval ich život“.

Jasný konsenzus je aj v tom, že „ukrajinský národ musí rozhodovať o svojom osude a slobode“ (74 %), a „ak neprotestujú a sú ochotní bojovať, je to ich rozhodnutie“ (70 %).

Agresorom nemienime ustupovať

Konsenzus v hodnotách hodných obrany (aj za cenu predlžovania konfliktu) sa premieta aj do názoru, že agresorom by sme nemali nekompromisne ustupovať v mene mieru.

Až 74 % zo všetkých diskutujúcich nesúhlasilo s tým, že „agresorom by sme mali ustupovať, aby sme sa vyhli vojne“. Relatívny konsenzus panuje aj pri výroku, že „agresia by nemala byť odmeňovaná pasívnym prizeraním sa“ (62 %).

Dôležitou otázkou teda je, koho si pod agresorom predstavujeme. Nie je ním podľa vás každý štát, ktorý hrubou silou presadzuje svoje záujmy? A ak áno, nemali by sme robiť všetko, čo je v našich silách, aby agresia neostala nepotrestaná a neopakovala sa?

Mier dosiahneme dialógom, nie útočením

V týchto dňoch si pripomíname výročie ruskej invázie na Ukrajinu. Ruský režim legitimizuje svoje kroky tým, že v dôsledku provokácií Západu nemal na výber.

Diskusia však ukazuje relatívny konsenzus v tom, že „na provokácie sa nemá reagovať vojenským útokom“ (57 %). Takmer polovica zároveň odmieta názor, že „najlepšia obrana je útok“ (48 %).

Ako teda docieliť mier a ochranu hodnôt, na ktorých nám spoločne záleží? V tomto kontexte sa črtá silný konsenzus v tom, že „mier nedosiahneme vojnou, ale vzájomným dialógom“ (63 %). Diskutujúci si však na druhej strane uvedomujú, že „ak chceme úprimne začať dialóg, musíme prestať útočiť na druhú stranu“ (65 %).

Neútočme teda a diskutujme. Konsenzus existuje. A je na dosah.

Diskusia je otvorená do 6. marca.

O projekte

DEMDIS je občianske združenie, ktoré v spolupráci s portálom nm.sk nachádza konsenzus v rozhádanej spoločnosti. Spolu s naším tímom organizujeme diskusie, zapájame do nich širokú verejnosť a dizajnujeme spoločensky prínosné technológie. Aj vďaka vám tvoríme svet férovej a otvorenej diskusie.

Pravidlá diskusie nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie, ktorý tvoríme spolu s vami. Viac o metodike nájdete na tomto odkaze. Report z diskusie viete sledovať naživo tu.

Ďakujeme za vašu podporu!

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články