Ako si zapamätať mená a tváre ľudí? Chce to správne techniky a prax

Zladiť priradenie správnych mien k správnym tváram v krátkom čase je náročné. Foto: Unsplash
Zladiť priradenie správnych mien k správnym tváram v krátkom čase je náročné. Foto: Unsplash
Leto je čas dlhých dní, spoločenských podujatí a spoznávania nových ľudí. Ako si však zapamätať tváre a mená všetkých, s ktorými sa zoznámite? Štúdie preukázali, že až 85 % populácie s tým má problém. Našťastie, existujú techniky, ako si tieto parametre udržať v hlave.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Pokiaľ hľadáte vedecké vysvetlenie pre fakt, že si nedokážete dobre zapamätať tvár, meno alebo oboje, tak tu je. Kým informácie o výzore človeka sú vizuálny materiál a spracováva ho pravá hemisféra, meno spojené s tvárou je verbálny prvok spracovávaný ľavou hemisférou. Ďalší kameň úrazu je v slušnej výchove. Pri predstavovaní sa snažíme na svoj proťajšok nezízať, preto si jeho typické črty nevryjeme do pamäti. Taktiež sa priveľmi sústredíme na to, aby sme urobili dobrý dojem. Podáme ruku, podsadíme hlas, usmejeme sa. A vtom informácie o druhej strane preletia okolo nás. Pritom stačí vec uchopiť z inej strany.

Buďte prítomní

Na zapamätanie mena a tváre nového človeka je predovšetkým potrebné cielené úsilie. Použite svoju energiu a všimnite si tieto podstatné informácie. Zároveň sa uistite, či ste menu dobre rozumeli. Počuli ste ho naozaj dobre? Spýtajte sa ešte raz. Pri vzájomnom podávaní rúk môžete zotrvať v póze dlhšie, pritom opakujte meno a udržte krátku konverzáciu.

Vizualizácia, príbehy, prirovnania, spomienky. To všetko nám pomôže priradiť tváre k menám. Foto: Unsplash
Opakujte meno

Opakovanie je matka múdrosti, aj opakovanie mena. Môžete trebárs použiť zdvorilostnú frázu: „Teší ma, Antónia.“ A pokúste sa meno opätovne použiť v konverzácii: „Som rada, že som vás stretla, pán Krajčovič.“ Pokiaľ sa k menu svojho nového známeho či novej známej budete vracať ako k pevnému bodu, väčšina ľudí sa bude vaším záujmom cítiť polichotená. 

Študujte črty tváre

Každá tvár je niečím typická. Najskôr si všimneme disproporcie ako väčší nos, odstávajúce uši, úzke pery. Pomáha to v duchu si vytvoriť asociáciu, ktorú si dobre zapamätáte. Potom nasleduje výraz tváre. Láskavú ženu si trebárs predstavíte s kŕdľom detí, zachmúreného človeka, ako obeduje špenát, ktorý nemá rád. Osožný je aj verbálny opis. Je tvár guľatá, oválna, hranatá alebo srdcovitá? Háčik je v tom, že počas rýchleho zoznámenia sa k opisu nedostanete, táto technika je účinná až pri dlhšom rozhovore.

Leto ponúka možnosti na zoznámenie, trebárs aj na svadbách. Foto: Unsplash
Spojte mená s tvárami

A sme doma. Práve sme narazili na najväčšiu prekážku. Ľudia väčšinou nedokážu priradiť meno k tvári. A naopak. Túto ťažkosť zdoláme použitím zmysluplnej spojnice, ktorá nám pomôže si zapamätať dva rôzne druhy informácií. Dá sa okamžite nájsť medzi nimi súvislosť? Nosí Julo fúzy ako Július Satinský? Je Andrea elegantná ako herečka Audrey Hepburn? Skúste to. 

Spomínajte na poznané

Máte pred sebou Ruženu. Nikoho vám nepripomína, ale spomeniete si, že v detstve ste mali susedu z vedľajšieho vchodu s rovnakým menom. Predstavte si ju. Potom povedzte dáme pred vami: „Máte pekné meno. Doteraz som stretla iba jednu Ruženu, bývala vo vedľajšom vchode a nosila dlhý vrkoč.“ Funguje to priam zázračne. Obraz si vštepíte do pamäti a previažete ho s novou osobou po vašom boku. 

Asociácie sa vytvárajú v hlave na základe spomienok a fantázie. Zmysel pre humor je žiadaný. Foto: Unsplash
Vytvorte si príbeh

Pokiaľ sa nedá vytvoriť očividná spojnica, zistite o človeku čo najviac informácií. Aké má povolanie, odkiaľ pochádza, čo robí rád, kam sa chystá na dovolenku a tak ďalej. Z tohto celku si potom ľahko môžete vizualizovať príbeh. Trebárs pán Hruškovič rád chytá ryby, zbiera huby a lúšti krížovky. Predstavíte si ho na brehu jazera ako veľkú hrušku s papierovou čapicou poskladanou z krížoviek, ktorá sedí na veľkom dubáku. Pokiaľ k menu nejde vytvoriť priamu asociáciu, môžete si pomôcť rýmom: „Milica je ako cica“, „Maroš je fajn kamoš“. 

Nebojte sa zlyhania

Zladiť priradenie správnych mien k správnym tváram v takom krátkom čase je náročné. Všetky spomínané techniky sú výzvou najmä pre pravú hemisféru, keďže u väčšiny populácie dominuje ľavá hemisféra. Spočiatku má každý s kreatívnym tvorením asociácií a vizuálnymi predstavami ťažkosti. Je to však len otázka času a praxe. Navyše, vďaka týmto cvičeniam sa naučíte optimálne aktivovať obe časti mozgu súčasne, čo má veľmi pozitívny vplyv na funkciu pamäti.

Autorka je trénerka pamäti I. stupňa.

Prečítajte si tiež

Zabúdate? S pamäťou to nemusí mať nič spoločné

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články