DEMDIS diskusia: Myšlienka mieru na olympiádu patrí. Patria tam však aj Rusi?

Chceme mier dosiahnuť alebo ho len predstierať? V aktuálnej diskusii iniciovanej občianskym združením DEMDIS sa diskutujúci zhodujú v tom, že olympijské hry sú nerozlučne spojené s myšlienkou mieru medzi národmi a také by mali aj ostať. Nie sme si však istí, či by sa na olympiáde mali zúčastniť naozaj len tie krajiny, ktoré dodržiavajú olympijské prímerie.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Pokračujme v diskusii a nájdime spoločné riešenia problému, ktorý sa týka nás všetkých.

Keď zahlasujete za aspoň sedem komentárov, budete zaradení do názorovej skupiny.

Ďakujeme, že diskutujete slušne.

Olympiáda s mierom a zároveň so športovcami podporujúcimi vojnu?

Napriek tomu, že sa diskutujúci nezhodli v tom, či by mali byť na olympiádu pripustení ruskí športovci, našiel sa konsenzus v názore, že „olympijské hry sú nerozlučne spojené s myšlienkou mieru medzi národmi a také by mali aj ostať“. Nezhoda však panovala v tom, či by mali mať možnosť štartovať športovci, ktorí otvorene podporujú akúkoľvek vojnu. Ako by to teda malo byť?

Existuje šport v apolitickom vzduchoprázdne?

Základný rozdiel medzi skupinami A a B spočíva v názore, že „politika a šport nemajú nič spoločné“. Zatiaľ čo v tomto prípade s výrokom súhlasilo 80 percent účastníkov zo skupiny B, v skupine A tento názor odmietalo vyše 70 percent diskutujúcich. Na strane druhej si zhodne uvedomujeme, že „politika často v športe zneužíva svoju moc“, ako aj to, že „olympiáda nie je obyčajné športové podujatie, pretože v sebe neoddeliteľne nesie aj myšlienku mieru“. Diskusia teda ukázala, že šport a politika či hodnoty nie sú izolovanými javmi, no sú vzájomne prepojené. Ako teda dosiahnuť zdravú symbiózu?

Pokračujme v diskusii a nájdime spoločnú reč a podobu športu, ktorý dokáže spájať.

O projekte

Diskusiu zastrešuje občianske združenie DEMDIS, ktorého mediálnym partnerom je aj portál nm.sk. Cieľom spolupráce je zapájať širokú verejnosť do slušnej diskusie a nachádzať konsenzus v rozdelenej spoločnosti.

Viac informácií o projekte a výsledky predchádzajúcich diskusií nájdete na stránke demdis.sk.

Pravidlá diskusie nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie, ktorý tvoríme spolu s vami.

Viac o metodike nájdete tu. Aktuálny stav diskusie môžete sledovať tu.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.