DEMDIS diskusia: Politika je všade okolo nás. Prečo ju teda máme „na háku“?

Kým sa budeme otáčať politike chrbtom, vládnuť nám budú tí najneschopnejší z nás. Zároveň nechceme, aby o našej budúcnosti rozhodoval niekto iný. Nielen na tom sme dokázali nájsť zhodu. Prečo nám je potom politika ľahostajná?
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Viac ako 80 percent diskutujúcich sa v aktuálnej DEMDIS diskusii zhodlo na tom, že politika je súčasťou spoločnosti a prítomná všade okolo nás. Súhlasne tvrdíme, že politika sa nás týka a apolitický postoj sa nevypláca, pretože má politické dôsledky. Skutočne tak platí, že jeden hlas nič nezmení?

Zapojte sa do pokračovania diskusie a nájdime spoločné riešenia problému, ktorý sa týka nás všetkých.

Keď zahlasujete za aspoň 7 komentárov, budete zoskupení v názorových skupinách.

Ďakujeme, že diskutujete slušne.

Kto sa zapojil?

Do diskusie sa zapojilo vyše 240 účastníkov, ktorí sa zaradili do dvoch názorových skupín – skupiny A a skupiny B.

Skupina A vykazovala spoločnú črtu, ktorou bola hodnota demokracie a aktívne pristupovanie k politike. Diskutujúci zo skupiny A si uvedomujú podstatu politickej participácie a dôsledky, ktoré nastanú v prípade jej absencie (87 %). Majú za to, že občania vďaka svojim politickým nástrojom sú schopní dosiahnuť zmenu (74 %). Všetci zo skupiny plánujú ísť voliť v najbližších voľbách.

Skupina B naproti tomu tvrdila, že aj napriek vôli občanov sa nezmenia politické rozhodnutia (70 %) a nemáme ako zlepšiť stav, v ktorom sa nachádzame dnes (63 %). Taktiež nesúhlasila s výrokom, že „ako občan mám k dispozícii (politické) nástroje, ktorými viem prispieť k zmene“. Napriek tomu 62 % deklaruje, že sa plánuje zúčastniť na jesenných voľbách.

Ubližuje nám ľahostajnosť?

Diskusia ukazuje, že väčšina z diskutujúcich si uvedomuje, že politické rozhodnutia sa nás dotýkajú (82 %). A to bez ohľadu na to, či sme súčasťou politického života, alebo nie.

Zastávame názor, že politika je všade okolo a každé rozhodnutie – ostať aktívny alebo pasívny voči politike – má dôsledky na spoločnosť (79 %). Až 79 % účastníkov diskusie sa zhodlo na výroku, že aj apolitický postoj má politické dôsledky.

Názorové štiepenie nastalo pri tvrdení, či politická pasivita môže uškodiť spoločnosti. Zatiaľ čo skupina A je presvedčená (63 %) o negatívnych dosahoch spôsobených politickým nezáujmom občanov, diskutujúci zo skupiny B (54 %) si myslia opak –  uviedli, že „byť apolitický“ nikomu neubližuje.

Otázne je, či medzi výrokmi nenachádzame rozkol. Aké dôsledky má nezapájanie sa občanov do verejného života a prečo nám pasivita občanov môže uškodiť?

Má pasivita zmysel?

Čomu napomáha apatia verejnosti? Má zmysel ostať politicky neaktívny?

Skupina A sa v diskusii zhodla na tom, že občianska ľahostajnosť a neúčasť občanov vo voľbách napomáha radikálnym stranám (79 %). Až 60 % diskutujúcich zo skupiny B sa v diskusii vyjadrilo, že sa cítia demotivovaní a politiku pokladajú za špinavú a amorálnu.

Spoločný názor, ktorý zastávali obe skupiny, bola neschopnosť politikov hľadať konsenzus a jednotné riešenia (77 %).

Nezvýši snaha politikov o hľadanie spoločného konsenzu aktívnejší prístup občanov na správe vecí verejných? A ako dokážeme prispieť k zmysluplnejšej participácii?

Zapojte sa do pokračovania diskusie!

O projekte

Diskusiu zastrešuje občianske združenie DEMDIS, ktorého mediálnym partnerom je aj portál nm.sk. Cieľom spolupráce je zapájať širokú verejnosť do slušnej diskusie a nachádzať konsenzus v rozdelenej spoločnosti.

Viac informácií o projekte a výsledky predchádzajúcich diskusií nájdete na demdis.sk.

Pravidlá diskusie nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie, ktorý tvoríme spolu s vami.

Viac o metodike nájdete na tomto odkaze. Live report z diskusie môžete sledovať tu.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články