Jedno darovanie krvi vie zachrániť život až trom ľuďom

Ku charakteristickej črte darcov krvi patrí jednoznačne ochota, dokonca potreba pomáhať. Foto: Anikó Szudorová
Ku charakteristickej črte darcov krvi patrí jednoznačne ochota, dokonca potreba pomáhať. Foto: Anikó Szudorová
Letné mesiace už tradične znamenajú vyššiu potrebu darovania krvi. Aká je momentálne situácia na Slovensku, po akej krvnej skupine je mimoriadny dopyt, ako aj o tom, že mnohé darkyne a darcovia krvi boli najskôr na strane tých, ktorým život zachránila práve transfúzia, sme sa pozhovárali s Martinou Frigovou, riaditeľkou marketingu a komunikácie Národnej transfúznej služby SR (NTS SR).
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Ako vyzerá letná sezóna z pohľadu darovania krvi?

Letné mesiace bývajú každoročne náročné na dostatočné zásoby krvných prípravkov. Pre tieto mesiace sú charakteristické vysoké denné teploty, čo často odrádza darcov od darovania krvi. V dôsledku zvýšenej mobility ľudí pribúda úrazov a nehôd, zároveň prebiehajú neodkladné i plánované operácie, transplantácie či pôrody. Mnoho pravidelných darcov krvi dovolenkuje v zahraničí, pričom v mnohých prípadoch pre epidemiologické obmedzenia, súvisiace napríklad s infekciami prenášanými komármi v navštívených oblastiach, nemôžu darovať krv bezprostredne po návrate. 

Ktorá krvná skupina chýba momentálne?

V súčasnosti evidujeme hraničný stav zásob pri krvných skupinách A, B a 0 Rh negatív. Pri ostatných krvných skupinách je stav zásob dostatočný. Situácia je prehodnocovaná každý týždeň.

Po akej krvnej skupine je najvyšší dopyt, prípadne ktorej zvykne byť nedostatok?

Vo všeobecnosti platí, že pri poklese darcov krvi na našich odberných pracoviskách sa to prejaví pri krvných skupinách s negatívnym Rh faktorom. Je to tak preto, lebo len 15 % populácie má tieto krvné skupiny. V situácii, keď je nedostatok krvných skupín, sú nenahraditeľní darcovia s krvnou skupinou 0 Rh negatív, pretože táto krvná skupina môže byť podaná každému pacientovi bez ohľadu na to, akú má krvnú skupinu. Preto má táto krvná skupina prívlastok „univerzálna“.

Odber krvi trvá krátko, pre darcu má tiež blahodarné účinky. Foto: Michal Biganič

Koľko darcov a darkýň máte v databáze?

V centrálnom registri darcov krvi máme zaevidovaných viac ako 300-tisíc darcov krvi.

V prípade potreby vyšších zásob krvi zvyknete darcov adresne kontaktovať?

Medzi štandardné nástroje, ktoré využívame aj v čase vyššej potreby krvných prípravkov, patria telefonické pozvánky darcom krvi, zasielanie adresných sms, vykonávanie mobilných odberov a zverejňovanie výziev na darovanie krvi prostredníctvom médií.

V prípade zvýšeného dopytu po krvi sa zapája do darovania krvi aj personál transfúziologických pracovísk?

Medzi darcov krvi patria aj mnohí zamestnanci NTS SR, ktorí darujú krv pravidelne, nielen v prípadoch zvýšeného dopytu po krvi.

Môžu sa darkyne a darcovia objednať na odber vopred alebo im stačí prísť na zvolené odberné miesto?

Na darovanie krvi sa vie darca objednať prostredníctvom objednávkového systému na webovej stránke alebo v mobilnej aplikácii. Taktiež sa vie darca krvi objednať aj telefonicky. Samozrejme, darovať krv môže aj darca, ktorý príde na naše odberné pracoviská aj bez objednania.

Spracovanie krvi. Foto: Anikó Szudorová

Máte v lete aj akcie na darovanie krvi, prípadne mobilné odberné miesta?

Mobilné odbery vykonávame počas celého roka a sme radi, že firmy majú záujem o takúto formu darovania krvi aj počas letných mesiacov, keď si veľká časť zamestnancov čerpá dovolenky. Jedna z akcií, kde budú môcť ľudia darovať krv, bude 27. augusta v Sade Janka Kráľa s názvom Na palube jednorožca. Všetky informácie k tejto pripravovanej akcii budú zverejnené na našej webovej stránke www.ntssr.sk, kde tiež priebežne zverejňujeme plánované mobilné odbery.

Aké sú motivácie ľudí, ktorí k vám prídu prvýkrát darovať krv? 

V mnohých prípadoch je hlavným motivačným faktorom potreba pomôcť. Častokrát sa stretávame s tým, že ľudia prídu prvýkrát darovať krv práve preto, lebo sú konfrontovaní so situáciou vo svojom živote alebo v okruhu blízkych, že je potrebná krv na záchranu života, či už v dôsledku nečakaného ochorenia, alebo v dôsledku závažného úrazu alebo nehody. Veľkú skupinu tvoria aj darcovia, ktorí prídu preto, lebo darovať krv a pomáhať tak tým, ktorí to potrebujú, považujú za svoju spoločenskú zodpovednosť.

Z koľkých jednorazových darcov sa stanú pravidelní darcovia?

Na túto otázku sa nedá jednoznačne odpovedať, avšak záujem o darovanie krvi evidujeme najmä u mladých ľudí, čo nás veľmi teší, keďže je dôležité, aby sa darcovská základňa neustále rozrastala.

Červené krvinky. Foto: Anikó Szudorová 

Má darovanie krvi výhody pre ľudský organizmus?

Darovaním krvi sa hneď po odbere zníži objem cirkulujúcej krvi, s čím sa organizmus vyrovná stiahnutím ciev a pri dobrej hydratácii začne hneď nahrádzať tento objem tekutinou, ktorá krv zriedi, má nižšiu viskozitu a v tomto období hovoríme, že i nižšie riziko tvorby zrazenín v cievach. Takáto krv má lepšie reologické vlastnosti – lepšie prechádza malými cievkami, vlásočnicami. Organizmus reaguje na stratu červených krviniek tým, že sa uvoľnia látky, ktoré stimulujú kostnú dreň k intenzívnejšej tvorbe nových červených krviniek, čím sa krv obohatí o „mladšie“ červené krvinky.

Medzi darcov krvi patria aj mnohí zamestnanci NTS SR, ktorí darujú krv pravidelne, nielen v prípadoch zvýšeného dopytu po krvi.

Takisto sa pri odbere krvi, rovnako ako pri strate krvi, napríklad pri úraze, vyplavia vnútorné hormóny, endorfíny, ktoré u niektorých darcov vyvolávajú príjemný a dobrý pocit z darovania krvi. Niektorí naši pravidelní darcovia krvi nám vravia, že im darovanie krvi doslova chýba. Na príjemný pocit po darovaní vplýva aj psychická pohoda a dobrá príprava darcu, ktorá spočíva v dostatočnom príjme zdravých výživných látok a dobrej hydratácii pred odberom. 

O darcoch krvi hovoríme ako o hrdinoch. Viete po rokoch praxe povedať, aké vlastnosti ich spájajú?

Každý človek, ktorý daruje krv, je hrdinom, pretože aj jedno darovanie krvi vie zachrániť život až trom pacientom. Ku charakteristickej črte darcov krvi patrí jednoznačne ochota, dokonca potreba pomáhať. Potom sú to vytrvalosť, nezištnosť, morálnosť, spoločenská zodpovednosť a v neposlednom rade altruizmus. Evidujeme mnohých darcov, ktorí sa ocitli v situácii, že sami potrebovali krv na záchranu svojho života, a práve v dôsledku toho chcú darovaním krvi pomáhať ľuďom, ktorých nepoznajú, tak ako niekedy niekto pomohol im. 

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články