„Na Vianoce nič materiálne nepotrebujem.“ Čo si počas sviatkov želajú skromne žijúci ľudia?

Vianoce sú, okrem iného, symbolom hojnosti a dostatku po všetkých stránkach. V tomto čase sa tešíme na bohatý štedrovečerný stôl, ale aj na to, že k nemu zasadneme s našimi milovanými. Nie každý však v takomto zmysle môže prežiť rozprávkové Vianoce. Pre pandémiu sa mnoho ľudí muselo uskromniť a sú tu aj takí, ktorí hojnosť materiálnych dobier i vzťahov nezažili už veľmi dlho. V našej predvianočnej ankete sme oslovili niekoľkých z nich. Svojimi odpoveďami nám pripomínajú, na čo by sme počas Vianoc určite nemali zabúdať.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pani Marcela by si najviac priala prežiť Vianoce so všetkými svojimi deťmi a vo vlastnom bývaní.


Ako by som chcela sláviť vianočné sviatky? Mňa by potešilo, ak by som mohla prežiť tieto sviatky v kruhu rodiny s mojím synom, ktorý pracuje v zahraničí a nevidíme sa kvôli tejto pandémii celý rok. To by potešilo aj moje tri dcérky, aby ho konečne videli a boli spolu pár dní.

A ešte keby sme mohli osláviť Vianoce v našom bývaní a nie v krízovom centre, to už by bolo nadovšetko. Každému prajem šťastné, požehnané sviatky v kruhu svojej rodiny, nech sa všetkým splnia tie najtajnejšie sny. Prajem ľuďom hlavne zdravie, ktoré je teraz najcennejšie. (Marcela, 49 rokov)

Vianoce sú pre mňa najkrajšie dni v roku. Sviatky pokoja, rodinnej pohody a šťastia. Naozaj milujem tento čas a aj keď máme tú pliagu, mňa to neodradí ani neznervózni. Sviatky budem tráviť s mojou rodinou  – s dcérou, vnúčikom, zaťom a psíkom Mailom pri vianočnom stromčeku a v rodinnej pohode.

Aj keď je tu koronavírus a sme ako väzni, máme všetko zakázané, mňa to neodradí, aby som si neužila vianočný čas ako po minulé roky. Úplne najviac by som si želala pod stromček a takisto aj všetkým ľuďom veľa zdravia, hlavne, aby neklesali na duchu, nestrácali nádej a vieru vo všetko dobré, lebo keď budeme myslieť pozitívne, všetko sa na dobré obráti. (Gabika, 46 rokov)

Mnohí ľudia na Štedrý deň pracujú a nemôžu ho stráviť s rodinou. Aj pani Monika, ktorá pracuje v krízovom centre, bude musieť večeru a rozdávanie darčekov odložiť na neskôr.

Vianoce pre mňa znamenajú čas pokoja, lásky, oddychu v kruhu rodiny a oslávenia narodenia Pána. Prežívať ich budem v kruhu rodiny ako obvykle. Iné na nich však bude to, že pracovať budem aj na Štedrý deň, čím sa odloží naša štedrá večera a rozdávanie darčekov, na ktoré deti tak čakajú.

V tomto čase by som si priala naozaj stráviť svoj voľný čas v kruhu rodiny. A vynahradiť deťom čas, ktorý strácame vo všedný deň pre pracovné povinnosti. Chcela by som ľuďom popriať hlavne veľa pokoja, lásky a Božieho požehnania. Nech má každý úsmev na tvári a naozaj nech svoj voľný čas venujú v tomto období svojim blízkym. (Monika, 40 rokov)

Pre mňa sú Vianoce výnimočné sviatky v roku, kde sa stretáva celá rodina a celá tá atmosféra ma napĺňa šťastím. Tento rok ich budem prežívať tak ako každý rok, azda len budem šťastný, že sme zdraví a opäť si môžeme celá rodina prisadnúť k vianočnému stolu. Najviac si prajem, aby sa už skončila pandémia a aby všetci ľudia boli zdraví. (Stano, 43 rokov)

Na Vianoce by som si priala, aby sa konečne skončila pandémia. Ja sama nič hmotné nepotrebujem, hlavne chcem prežiť pokojné sviatky s rodinou a priateľmi. Vianoce pre mnohé rodiny na Luníku IX budú veľmi skromné. Niektoré deti nedostanú darčeky, keďže tie sú pre ich rodičov príliš drahé. Určite sa však rodičia v tomto čase budú usilovať aspoň navariť lepšie jedlo a zaobstarať stromček. (Viva, 16 rokov)

Pani Danka praje všetkým lásku.

Tento čas Vianoc by som rada strávila v pokoji a šťastí v kruhu mojej rodiny a blízkych. Ostatným ľuďom by som chcela zo srdca popriať, aby prežili tento čas v pokoji, harmónii a aby bola láska a pohoda všade okolo nich. (Danka, 45 rokov)

Tohtoročné Vianoce budem tráviť sám, ale prial by som si, aby som ich mohol prežiť so svojimi deťmi. Rád by som ich vyobjímal a daroval im niečo, čo by ma im pripomínalo. Chcel by som všetkým ľuďom zaželať, aby pocítili počas Vianoc lásku a aby ju venovali aj svojim blízkym i ľuďom okolo seba. (Peter, 39 rokov)

Foto: archív Kataríny Kalafusovej

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články