Portál nm.sk otvoril nový cyklus článkov o synodalite

Zdroj: synoda.sk
Prinášame projekt s názvom Pochopiť a žiť synodalitu, ktorým chceme prispieť k aktuálnemu synodálnemu procesu na Slovensku.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

V rámci projektu bude portál priebežne publikovať komentáre, príspevky a rozhovory, ktoré priblížia chápanie synodality, ale budú mať aj praktický ráz, aby inšpirovali, ako ju žiť.

V prvom článku sa vraciame k niektorým postrehom účastníkov nedávneho celoslovenského synodálneho stretnutia v Nimnici. Už čoskoro si v rámci cyklu prečítate aj rozhovor s členkou delegácie KBS na Európskom synodálnom stretnutí v Prahe Renátou Ocilkovou.

Bohatá ponuka tém aj autorov

Príspevky sa budú odvíjať od celoslovenskej syntézy a hlbšie rozoberú niektoré body, ktoré v nej zazneli: ako načúvať Duchu Svätému a nechať sa ním viesť, ako rozlišovať Božiu vôľu, ako počúvať. Portál tiež bude otvárať rôzne témy, napríklad ako viesť dialóg v Cirkvi a so spoločnosťou. Nebude chýbať ekumenické zameranie článkov, texty o postavení a dôležitosti laikov či o spôsoboch ohlasovania evanjelia.

Pestrosť a bohatosť projektu sa odráža aj vo výbere autorov textov a účastníkov rozhovorov, medzi ktorými budú osobnosti rôznych stavov a povolaní (laickí muži a ženy, rehoľníci a rehoľníčky, kňazi, biskupi, kardináli) zo Slovenska a zahraničia.

Konkrétna odpoveď na konkrétne pozvanie

Projekt je reakciou na pozvanie pápeža Františka a príspevkom k formovaniu synodálneho vedomia. Synoda o synodalite je to, čím žije dnes Cirkev na celom svete. Aj napriek pozitívnej skúsenosti prvej etapy, do ktorej sa zapojili mnohé farnosti a mnohí veriaci, je ešte stále veľa tých, ktorí synodu nechápu či dokonca odmietajú. Celoslovenská syntéza jednoznačne vyzdvihla potrebu formovania synodálneho postoja a úlohu katolíckych médií, ktoré môžu byť v tejto oblasti prínosom.

Projekt Pochopiť a žiť synodalitu nadväzuje na doterajšie podobné aktivity portálu nm.sk a Vydavateľstva Nové mesto. Išlo najmä o spoluorganizovanie medzinárodnej konferencie o synodalite za účasti generálneho sekretára Medzinárodnej teologickej komisie Mons. Piera Codu v októbri minulého roka a nedávne publikovanie prvého čísla časopisu Ekklesía v slovenčine, ktoré sa venuje práve téme synodálnej Cirkvi.

Všetky články z cyklu nájdete na tomto mieste.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články