Pracovala v Bielom dome. Dnes motivuje firmy k etickejšiemu podnikaniu

Podľa 36-ročnej Elizabeth Garlow je v podnikaní potrebný ľudský a ekonomický pokrok.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Elizabeth má 36 rokov, je z Detroitu a po narodení dcéry sa začala viac zamýšľať nad tým, ako ekonomika, celkové hospodárstvo a podnikanie zasahujú do života ľudí a celej spoločnosti. Snaží sa ovplyvniť podnikateľov, majiteľov firiem, aby urobili ľudský a ekonomický pokrok.

Elizabeth Garlowová je jednou z účastníčok Františkovej ekonomiky (EoF). Prostredníctvom projektu Francesco Collaborative propaguje solidárny prístup k podnikovému manažmentu. Organizujú rôzne workshopy a semináre, ktorými sa snažia osloviť a primäť k zmene paradigmy podnikateľov a všetkých tých, ktorí môžu niečo urobiť v rámci svojho podnikania.

Elizabeth študovala španielčinu, politológiu a ekonómiu na Kalamazoo College v Michigane, ktorá je od roku 2012 zaradená do prestížneho amerického rebríčka Colleges That Change Lives (Vysoké školy, ktoré menia životy). Ona sama má však dosť relevantných skúseností. Dokonca pôsobila ako poradkyňa pre domácu politiku pre Biely dom počas predsedníctva Baracka Obamu v súvislosti s iniciatívou Promise Zones proti chudobe a nezamestnanosti. Najväčšou motiváciou k zmene však bolo narodenie jej dcéry Sofie a zároveň stretnutie s komunitou EoF.

Elizabeth Garlowová. Zdroj: E. G. / LinkedIn
Život naruby

Pripojila sa k sieti mladých podnikateľov a akademikov, ktorí na naliehanie pápeža Františka skúmajú možné riešenia pre udržateľnejšiu ekonomiku – takú, ktorá sa zaujíma o ľudí na okraji možností. „Úplne mi to obrátilo život naruby, pretože to zmenilo trajektóriu, ktorá spája vzťahy s prácou,“ vysvetľuje Elizabeth, ako sa to celé začalo. Elizabeth sa narodila a vyrastala v katolíckej rodine, a tak pre ňu otázky, ktoré spájajú náboženstvo a financie, nie sú ani zďaleka neznáme. Tejto téme sa venovala aj v minulosti, keď spoznala medzinárodné Hnutie fokoláre, ktoré založila Chiara Lubichová v roku 1943.

Elizabeth sa aj vo svojej diplomovej práci venovala ekonomike, konkrétne Ekonomike spoločenstva. Práve táto iniciatíva už tridsať rokov zapája ľudí do projektov podnikania a sociálnej spravodlivosti po celom svete. „Táto skúsenosť ma presvedčila pokračovať v štúdiu a práci na tom, čo spája vieru a duchovné tradície, najmä katolícke, s morálnymi princípmi ekonómie. Ide o križovatku, v ktorej dozrievajú politiky a praktiky pre spravodlivejšiu ekonomiku,“ vysvetľuje Elizabeth.

Keď sa dozvedela o možnosti zapojiť sa do EoF, vedela, že nemusí už ďalej premýšľať nad tým, či do toho ísť. Ako členka „virtuálnej dediny“ venovanej téme Financie a ľudskosť s nadšením opisuje analýzy a diskusie, ktoré viedla za posledných pár mesiacov v rámci globálnej siete EoF. Tieto diskusie pokračujú dodnes. „Cítila som, že moje úsilie v prospech solidárnej ekonomiky bolo trochu izolované,“ ozrejmila svoje pocity ešte pred spustením projektu. Dnes je to už inak, pretože pocity sa zmenili. Podpornú sieť – projekt s názvom Francesco Collaborative riadi spolu s investičným expertom Felipem Witchgerom. Práve on prostredníctvom workshopov a seminárov propaguje etický a solidárny prístup k podnikovému manažmentu v priemyselnej štruktúre Severnej Ameriky.

Ekonomická transformácia. Kto je cieľovka?

Verejnosť, ktorú sa iniciatíva snaží osloviť, predstavujú „hraniční podnikatelia“, majitelia spoločností, ktorí kráčajú na hranici medzi súčasnosťou a budúcnosťou, a preto sú viac naklonení predstavám nových foriem pokroku. Elizabeth hovorí o ľudskom a ekonomickom pokroku – pre jednotlivcov a komunity. „Pomáhame im pochopiť, ako môžu tradičné obchodné a manažérske koncepcie prehodnotiť praktickým aj teoretickým spôsobom vo svetle výzvy na solidárnu ekonomiku. Nabádame ich, aby zdieľali investičné príležitosti, aby sa pozreli na rozhodovací proces ako skupina. Je to obrovská výzva,“ hovorí a zdôrazňuje, že práve takejto výzve sa netreba vyhýbať – práve kvôli deťom, budúcim generáciám.

„Momentálne dominantná ekonomická paradigma môže udržiavať nerovnosti a roztrhať sociálnu štruktúru. V tomto kontexte je mimoriadne ťažké pre každého, nielen pre niektorých, aby sa im darilo,“ hovorí Elizabeth. Napriek týmto prognózam je optimistická a hovorí, že zmena je možná. „Keď sa konfrontujete s autentickosťou a pokorou, skutočne môžete zmeniť smerovanie života iných ľudí a dosiahnuť to, pre čo pracujete,“ uzatvára Elizabeth.

Zdroj: edc-online.org

Titulná fotografia: Ilustračná snímka, zdroj: Unsplash / René DeAnda

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články