Prečo chýba sľubovaný sociálny dialóg? A čo s tým?

Sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú. Napriek tomu, že sociálnym dialógom sa oháňa kadektorý politik, jeho realizácia pokrivkáva. Prečo? A čo s tým?

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Zatiaľ čo premiér Robert Fico nahlas uvažuje o zriadení úradu splnomocnenca pre sociálny dialóg, odborári kritizujú vládu za absentujúcu diskusiu pri najdôležitejšom zákone roka – štátnom rozpočte.

Prečo sa napriek deklarovanej podpore sociálneho dialógu zo strany vládnych politikov nedarí dodržiavať ho? A čo považujeme za dostatočnú diskusiu, ktorá by mala predchádzať prijímaniu zásadných zákonov?

Zapojte sa do diskusie a nájdime spoločné riešenia!

Hlasujte aspoň za sedem komentárov a uvidíte, ktorá názorová skupina je vám bližšia.

Ďakujeme, že diskutujete slušne!

Prečo sa pýtame?

Slovensko čakajú chudobné roky. Štát musí šetriť, samosprávy sú pre neuvážené rozhodnutia vlády na dne už dnes, zamestnávatelia nevedia nájsť pracovníkov a tí zas nechcú robiť po nociach a s nadčasmi za mzdy násobne nižšie ako v neďalekom zahraničí. Zachráni slovenské hospodárstvo férová diskusia všetkých sociálnych partnerov alebo sociálny dialóg až tak veľmi vlastne nepotrebujeme?

Uvedomujeme si vôbec dôležitosť sociálneho dialógu pre spoločnosť? Spôsobuje jeho nefunkčnosť len tradičná „poslanecká anarchia” a ignorantstvo vlády alebo je za tým aj niečo iné? Chceme radšej dobre prediskutovanú a kvalitnú legislatívu alebo rýchle rozhodnutia?

Čo je to sociálny dialóg?

Sociálny dialóg je inštitúciou i stratégiou, ktorá umožňuje sociálnym partnerom podieľať sa na rozhodovaní a kontrole od úrovne podniku až po celospoločenskú úroveň.

Medzi partnerov sociálneho dialógu zaraďujeme nielen zástupcov zamestnávateľov a pracovníkov, ale aj zástupcov miest a obcí, vysokých škôl, občianskych združení či cirkví.

Diskusie medzi sociálnymi partnermi môžeme vnímať najmä na jeho najvyššej úrovni – na tripartite, ktorú tvoria tri strany – vláda, zamestnávatelia a odbory.

Sociálnym dialógom však rozumieme aj diskusie medzi partnermi na nižších úrovniach, napríklad medzi poľnohospodármi, potravinármi a obchodnými reťazcami či medzi ministerstvom školstva, základnými a strednými školami, univerzitami a zamestnávateľmi.

Pomôže inštitucionalizácia sociálneho dialógu aj nachádzaniu lepších riešení pre slovenské hospodárstvo a tak aj vyššiu životnú úroveň obyvateľov? Alebo si vláda takto „bábkoherecky“, len jednoduchšie, vydobyje poslušnosť sociálnych partnerov a presadí svoje vlastné mocenské ciele? Chýba vám v celej tejto diskusii iný pohľad na vec?

Zapojte sa do diskusie a nájdime spoločné riešenia!

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články