Stojí ti to za to?

Práca patrí k človeku – živí nás, otvára nás svetu. To, čo robíme, by nás malo napĺňať a motivovať k stále lepším výkonom. Nielen pre seba, ale aj pre dobro druhých, lebo takto sme povolaní utvárať náš spoločný domov. Práca sa tak stáva prostriedkom pre zdokonaľovanie a uskutočňovanie Božieho kráľovstva na zemi. Keď objavíme tento rozmer, naša práca získa novú hodnotu.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Bolo to už dávnejšie… Ochorela som a zopár dní som nešla do práce. Ktosi nečakane zazvonil. Neznáma žena sa mi predstavila a poprosila ma o pomoc. Dozvedela sa o mne od svojich známych, vraj vie, že ovládam cudzie jazyky. Dosť súrne potrebovala istý preklad. Financie však chýbali. V duši sa mi vynorili slová: „Mne ste to urobili…“ (Mt 25, 40). Zdalo sa mi, že ma sám Ježiš prišiel navštíviť a prosí ma o pomoc. A takýto hosť sa predsa neodmieta.

Hoci som od začiatku vedela, že to nebude zaplatená práca, robila som ju čo najlepšie.

Dala som si vysvetliť všetko potrebné a sľúbila som, že sa čoskoro ozvem. Práca mi počas nasledujúcich dní zabrala dosť hodín, pani som musela častejšie kontaktovať a viac ráz sa s ňou stretnúť. Snažila som sa zostať v pokoji a s láskou pre ňu pripravovať potrebné materiály. Hoci som od začiatku vedela, že to nebude zaplatená práca, robila som ju čo najlepšie.

Deti vedeli o novej „zákazke“, a keď videli, že sa práca predlžuje, pýtali sa ma: „Neľutuješ to, mami? Stojí ti to za to?“ Bola to vzácna príležitosť môcť s našimi dospievajúcimi deťmi hovoriť o nezištnosti daru a citlivosti na blížnych. Veď v spojení s inými, a neraz práve s ľuďmi v núdzi, objavujeme sociálny rozmer našej práce. Ten nám pomáha stávať sa viac človekom, vychádzať zo seba a vytvárať solidárnejší svet. Deti to pochopili a veľmi si to vážili.

Keď som preklad odovzdávala, v očiach ženy som videla dojatie. „Nič mi nedlžíte, som rada, že sme sa mohli stretnúť,“ povedala som a pevne som jej stisla ruku. Hoci som bola práceneschopná, príležitosť mi dovolila vniesť do tohto nového, nielen pracovného vzťahu trochu ľudského tepla.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články