Výber nm: Boh ma o to žiadal, povedal seriálový predstaviteľ Ježiša o svojom prejave na Pochode za život

Prehľad udalostí, ktoré ukazujú, že dialóg je možné viesť aj v dnešnej polarizovanej dobe.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Anonymný darca na tureckom veľvyslanectve daroval 30 miliónov dolárov na pomoc obetiam zemetrasenia
Foto: Twitter

Pakistanec žijúci v Spojených štátoch amerických údajne navštívil tureckú ambasádu, aby anonymne daroval 30 miliónov dolárov na pomoc obetiam zemetrasenia, ktoré zatiaľ usmrtilo približne 37-tisíc ľudí, informoval portál Insider.

O tomto skutku po prvý raz informoval pakistanský premiér Šahbáz Šaríf. Na sociálnej sieti Twitter napísal, že je darom „hlboko zasiahnutý“.

„Sú to také slávne činy filantropie, ktoré umožňujú ľudstvu zvíťaziť nad zdanlivo neprekonateľnou prekážkou,“ uviedol premiér.

Pakistanská vláda vytvorila výbor, ktorý zhromažďuje finančné prostriedky a hmotné zásoby na pomoc pre Turecko a Sýriu, informovala štátna mediálna agentúra Anadolu. Pakistanský národný úrad pre zvládanie katastrof v sobotu informoval o tom, že „sestrám a bratom“ v Turecku letia ďalšie dve zásielky pomoci.

Počet obetí zemetrasenia, ktoré prekročilo magnitúdu 7,8, tento víkend presiahol 37-tisíc. Tisíce ďalších ľudí sú stále nezvestné a záchranné práce aj po týždni pokračujú. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nazval zemetrasenie „katastrofou storočia“.

Portál Insider ešte pripomenul, že darovanie finančných prostriedkov je tým najúčinnejším spôsobom, ako pomôcť miliónom ľudí, ktorým sa pre katastrofu skomplikoval život. V minulom vydaní Výberu nm sme vás už informovali o tom, že bezprostredne po katastrofe sa Turecku a Sýrii podujali pomôcť desiatky krajín.

Boh ma o to žiadal, povedal seriálový predstaviteľ Ježiša o svojom prejave na Pochode za život
Foto: Twitter

Katolícky herec Jonathan Roumie, ktorý sa preslávil stvárnením Ježiša Krista v seriálovom hite The Chosen, poskytol rozhovor Catholic News Agency. Stalo sa tak pred premiérou filmu Jesus Revolution, v ktorom stvárni pouličného kazateľa Lonnieho Frisbeeho zo sedemdesiatych rokov 20. storočia.

Tento film odohrávajúci sa v južnej Kalifornii zachytáva životný príbeh kazateľa, ktorý na vrchole kultúry tzv. „hippies“ vďaka svojej charizme priviedol ku kresťanstvu množstvo mladých ľudí.

Herec Jonathan Roumie tvrdí, že keď dostal túto rolu, splnil sa mu sen, pretože kazateľ Frisbee „má tieto dary ducha a lásku ku Kristovi, s ktorou sa [Roumie] môže stotožniť“. Počas natáčania filmu sa podľa vlastných slov pravidelne samého seba pýtal, ako konkrétne sa v živote tohto kazateľa prejavovala viera v Boha.

Postava kazateľa bola podľa neho zaujímavá, pretože nejde o čiernobielu postavu a okrem významných duchovných darov mal Frisbee aj svoje problémy. „Dúfam, že som k nemu pristúpil spravodlivo a že ľudia po pozretí filmu odídu s pocitom, že chcú hlbšie spoznať Ježiša,“ uviedol herec.

Roumie dúfa, že film podnieti ľudí, ktorí ešte nenadviazali hlbší vzťah s Ježišom, aby kresťanstvu venovali svoju pozornosť. Podľa neho by v ňom mnohí ľudia mohli nájsť nový zmysel života, obzvlášť tí, pre ktorých sú hlavným zmyslom v súčasnosti peniaze, sex, moc alebo drogy.

Viera v Ježiša Krista podľa herca neodstráni zo života človeka všetky trápenia a ťažkosti, ale dodáva mu motiváciu vytrvať, pretože vie, že existuje „niekto, kto si tým prešiel a kto tu bol už pred časom aj po ňom, aby nás previedol týmito chvíľami v našom živote“.

Film Jesus Revolution je podľa neho v súčasnej kultúre veľmi potrebný, pretože „každá generácia nejakým spôsobom hľadá zmysel“ a tieto hlbšie otázky sú súčasťou života každej generácie, najmä v období, keď sú jej príslušníci mladí.

Redaktor CNA sa herca pýtal aj na jeho účinkovanie v populárnom televíznom seriáli The Chosen, ktorý divákom predstavuje obdobie Ježišovho verejného účinkovania a Roumie v ňom hrá hlavnú rolu.

Roumie uviedol, že najpodstatnejšími na celom seriáli sú osobné príbehy, ktoré sú súčasťou širšieho celku udalostí. Práve tieto príbehy podľa neho tvorcom umožňujú udržať seriál konzistentným aj naprieč sériami a diváci sa s nimi dokážu lepšie stotožniť.

Herec povedal, že aj keď do spracovania epizód ide nesmierne množstvo technického úsilia, aby sa mohli realizovať aj také scény, ako napríklad chôdza po vode, na konci dňa sú tým, čo diváka osloví najviac, osobné príbehy hlavných protagonistov.

Na otázku, ako stvárňovanie Ježiša Krista v televíznom seriáli ovplyvnilo jeho vlastnú katolícku vieru, Roumie odpovedal, že ho to prinútilo lepšie spoznať Sväté písmo, čo ho s ním ešte silnejšie prepojilo. Uviedol, že mu to ešte uľahčilo uvedomovať si, čo je v jeho živote Božou vôľou.

Mimoriadne zaujímavou časťou rozhovoru bolo rozprávanie o tohtoročnom Pochode za život, na ktorom bol Roumie jedným z hlavných rečníkov. Aj keď si uvedomoval, že ho za to určitá časť spoločnosti môže prestať obľubovať, od momentu, keď si začal chystať svoj prejav, cítil, že ide o správnu vec.

„A nakoniec to bolo oveľa lepšie, ako som si kedy dokázal predstaviť – oveľa lepšie rozhodnutie, ako som kedy mohol predpovedať,“ povedal o rozhodnutí rozprávať na Pochode za život.

Na konci rozhovoru herec spomenul projekt Lent Pray40, čo je séria pôstnych modlitieb v katolíckej modlitebnej aplikácii Hallow. Povedal, že meditácie, ktoré pre aplikáciu nahral, sú veľmi silné a aj jemu osobne výrazne pomohli.

Väzni z Guantánama budú môcť vystavovať umenie, ktoré vzniklo počas ich väznenia
Foto: Pexels

Pentagón rozhodol o tom, že bývalí väzni z väznice v zálive Guantánamo budú môcť vystavovať svoje obrazy, ktoré vznikli počas ich pobytu vo väzení, informuje GNN. Až doteraz to nebolo možné.

Väzni si odteraz budú môcť so sebou zobrať „rozumné množstvo umenia“, ktoré vytvorili v rámci umeleckých väzenských programov a vystavovať ho. Dvadsať z 34 väzňov, ktorí sa zapojili do umeleckých programov, je pripravených na prepustenie.

Rozhodnutie ministerstva obrany je reakciou na list bývalých a súčasných väzňov, ktorí amerického prezidenta Joea Bidena žiadali, aby umožnil vlastníctvo a distribúciu diel, ktoré vznikli vo väzení.

„Umenie z Guantánama sa stalo súčasťou našich životov a toho, kým sme. Zrodilo sa z utrpenia, ktoré sme prežili. Každý obraz obsahuje momenty nášho života, tajomstvá, slzy, bolesť a nádej. Naše umelecké diela sú súčasťou nás samých. Stále nie sme slobodní, kým sú tieto časti nášho života stále uväznené na Guantáname,“ uviedli väzni.

OSN sa v liste vyjadrila, že zákaz vlastníctva vlastného umenia je porušením „práva na umelecké vyjadrenie, zapájanie sa do kultúrneho života a ochranu morálnych a materiálnych výhod vyplývajúcich z umeleckej produkcie“.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články