Výber nm: Vzdali sa záchranných viest, aby zachránili životy ostatných

Prehľad udalostí, ktoré ukazujú, že dialóg je možné viesť aj v dnešnej polarizovanej dobe.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Pomoc pre Turecko po zemetrasení prichádza z celého sveta, Katolícka cirkev v Taliansku darovala pol milióna eur
Foto: Twitter/EU Civil Protection

Vlády a medzinárodné organizácie reagujú na zemetrasenie s magnitúdou 7,8, ktoré zasiahlo stredné Turecko a severozápadnú Sýriu, zaslaním hmotnej aj nehmotnej pomoci a vyjadrením sústrasti, informuje Reuters.

Turecký prezident Tayyip Erdogan oznámil, že jeho krajine pomohlo už 45 rôznych krajín. Spojené štáty americké napríklad v telefonickom hovore Turecku ponúkli „všetku možnú“ pomoc a uviedli, že budú „pozorne sledovať situáciu“.

Británia do Turecka poslala 78 svojich špecialistov na hľadanie nezvestných osôb spoločne s tímom zdravotníkov. Pápež František v telegrame vyjadril svoju „úprimnú sústrasť“ a Katolícka cirkev v Taliansku na účely okamžitej pomoci vyhradila pol milióna eur. Okrem toho talianska premiérka Giorgia Meloniová uviedla, že talianska civilná ochrana je pripravená poskytnúť podporu.

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová uviedla, že nemecká agentúra civilnej ochrany by Turecku mohla poskytnúť núdzové prístrešky a zariadenia na úpravu vody spoločne s generátormi a prikrývkami.

Svetová zdravotnícka organizácia avizovala, že obetiam katastrofy vyšle na pomoc svoju sieť pohotovostných lekárskych tímov. Európsky komisár pre krízový manažment Janez Lenarčič zas uviedol, že koordinačné centrum EÚ pre núdzové reakcie aktivovalo svoju službu núdzového satelitného mapovania Copernicus, ktoré pomôže záchranárom v teréne.

Neodplácajte sa zlým za zlé, vyzval pápež v Južnom Sudáne
Foto: Twitter/Chol Atakg

Počas svätej omše slávenej v Južnom Sudáne pápež František vyzval afrických kresťanov, aby urobili „rozhodný krok meniaci históriu“ a odmietli odplácať sa zlým za zlé, informovala CNA.

„V mene Ježiša a jeho blahoslavenstiev zložme zbrane nenávisti a pomsty, aby sme sa chopili zbraní modlitby a lásky,“ povedal pápež František vo svojej homílii.

„Zhromažďujem sa tu s vami v mene Ježiša Krista, Boha lásky, Boha, ktorý dosiahol pokoj skrze svoj kríž. Ježiš, ukrižovaný v životoch toľkých z vás, v toľkých ľuďoch v tejto krajine; Ježiš, vzkriesený Pán, víťaz nad zlom a smrťou,“ uviedla hlava Katolíckej cirkvi.

Na svätej omši v Jube sa zúčastnilo viac ako 100-tisíc ľudí. Liturgia sa konala na pôde mauzólea na pamiatku Johna Garanga, ktorý je známy ako „otec Južného Sudánu“.

Občianska vojna v tejto krajine si už vyžiadala približne 400-tisíc obetí. Krajina formálnu mierovú dohodu dosiahla už pred tromi rokmi, ale v niektorých oblastiach aj naďalej pretrvávajú násilné konflikty.

Kresťania v Južnom Sudáne by podľa pápežovej homílie mali byť „svetlom svietiacim v tme“, čím hlava Katolíckej cirkvi odkazovala na evanjeliové čítanie z daného dňa. Tento svoj post by kresťania podľa Františka mali vykonávať tak, že budú žiť podľa blahoslavenstiev.

„Táto krajina, taká krásna, no spustošená násilím, potrebuje svetlo, ktoré má každý z vás, alebo lepšie, svetlo, ktorým je každý z vás,“ uviedol.

Kresťania sú podľa neho povolaní, aby medzi inými ľuďmi budovali dobré vzťahy a tým bojovali proti „skazenosti zla, chorobe rozdelenia, špine podvodných obchodných rokovaní a pliage nespravodlivosti“.

Blahoslavenstvá podľa neho radikálne menia štandardy tohto sveta, pretože ľudia sa podľa nich nemajú snažiť o dosiahnutie svojej vlastnej moci, vplyvu alebo bohatstva, ale majú byť pokorní, mierni a milosrdní.

Na svätej omši sa okrem bežných účastníkov a zboru, ktorý sa skladal z niekoľkých stoviek ľudí, zúčastnili aj politickí lídri Južného Sudánu, menovite prezident Salva Kiir Mayardit so svojimi piatimi viceprezidentmi, 10 guvernérov a ďalšie dôležité osobnosti.

Vzdali sa záchranných viest, aby zachránili životy ostatných. Amerika si pripomína osemdesiate výročie smrti „štyroch kaplánov“
Foto: Flickr

V nedeľu sa v kostole v New Jersey stretli vojnoví veteráni s rodinami a skauti, aby si uctili pamiatku tzv. „štyroch kaplánov“. Zvykne sa tak označovať skupina štyroch mužov odlišných vierovyznaní, ktorí na potápajúcej sa lodi U.S.A.T. Dorchester pred 80 rokmi obetovali svoje životy za ostatných, informuje CNA.

„Väčšina z nás nezomrie hrdinskou smrťou. Všetci sme však povolaní, aby sme deň čo deň ostatným dávali niečo zo seba,“ povedal biskup Gregory J. Studerus, ktorý pri spomienke odslúžil svätú omšu v kostole, v ktorom pred vyslaním do vojny slúžil sväté omše aj jeden zo štyroch kaplánov.

Biskup uviedol, že v kresťanskom živote dennodenne hľadáme spôsoby, ako pomôcť tým, ktorí smútia alebo sú utláčaní, no niekedy zájdeme kvôli viere aj tak ďaleko, ako zašli štyria kapláni, a položíme za ostatných svoj život.

Štyria kapláni boli otec John P. Washington, katolícky kňaz, reverend George L. Fox, metodistický minister, rabín Alexander D. Goode a reverend Clark V. Poling, minister reformovanej cirkvi v Amerike. Títo muži darovali ostatným cestujúcim svoje záchranné vesty, keď sa ich loď po zásahu torpédom potápala v severnom Atlantickom oceáne.

Motiváciu prihlásiť sa do armády muži nadobudli po japonskom útoku na americkú základňu Pearl Harbor. Loď, ktorá sa potopila, smerovala na americkú vojenskú základňu v Grónsku. Torpédo ju zasiahlo len niekoľko hodín po tom, ako otec Washington slávil svätú omšu a ostatným pasažierom začal ponúkať rozhrešenie.

Všetci štyria muži zachovali pokoj a pomáhali vydeseným civilistom a vojakom, aj keď ostatní utekali k záchranným člnom. Jeden z preživších si spomína na to, ako mu rabín Goode dal svoju vestu s tvrdením, že ich má dve. Preživší vtedy nevedel, že mu rabín v skutočnosti dáva svoju jedinú záchrannú vestu.

„Keď rabín Goode rozdával záchranné vesty, nehľadal Žida, otec Washington nevyzýval katolíka, ani reverendi Fox a Poling nevolali po protestantovi. Jednoducho dali svoje záchranné vesty ďalšiemu mužovi v poradí,“ uvádza sa na webstránke, ktorá im je venovaná.

Počas danej tragédie zahynulo 670 ľudí. Podľa svedectiev štyria kapláni svoje posledné okamihy prežili so zomknutými rukami a s piesňami na perách.

V roku 1944 všetci štyria muži posmrtne dostali kríž za dôstojnú službu a Purpurové srdce, čo je vyznamenanie pre vojakov, ktorí padli alebo boli zranení počas služby v americkej armáde.

Na ich počesť bola v roku 1948 vydaná aj poštová známka s nápisom „nesmrteľní kapláni“. O štyridsať rokov neskôr Kongres jednoznačne zahlasoval za to, aby sa 3. február stal Dňom štyroch kaplánov.

„Štyria kapláni bez váhania urobili niečo, nad čím by sa mnohí z nás aspoň zamysleli, kým by to spravili,“ povedal otec Joe Mancini, kňaz z farnosti, v ktorej sa spomienková slávnosť odohrala.

„Konali nezištne z viery v Boha a z potreby pomáhať druhým. Boli skutočnými hrdinami a je dôležité pozerať sa na nich v čase, keď toľko ľudí myslí len na seba. To je cieľom tejto svätej omše a všetkého ostatného, ​​čo vo farnosti robíme – chceme, aby štyria kapláni zostali v popredí pozornosti ľudí aj po 80 rokoch,“ dodal.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články