Vyskúšaný návod na krásny život

Kníh, ktoré riešia tému úspešného života, je na trhu záplava. Majú v kníhkupectvách svoje osobitné miesto, ba dokonca aj svoje police či knižné oddelenie. Môžeme si už len vyberať viac či menej náhodne, ktorý titul nám sadne. Aj tu sme však odkázaní na pocity či na lotériu, ľúbivé predslovy či dobrú marketingovú ilustráciu. Ale mať istotu písať o tejto téme – a potom ju s istotou čítať, inšpirovať sa a žiť taký život, to chce mať skúsenosť, najlepšie nie len osobnú, ale veľkej vzorky ľudí z rôzneho veku, sociálneho zázemia či vzdelania.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Chiara Amiranteová má právo takéto knihy písať a to nielen kvôli svojmu osobnému príbehu. V mladosti sama prešla náročnou zdravotnou výzvou, ktorá mohla viesť k životnej depresii a odpísaniu vlastného života. Chiarin recept na vnútorný pokoj, sebaistotu o zmysle, úspešnosti, potrebnosti a hodnote svojho života bol totiž úspešne „otestovaný“ na tisícoch mladých ľudí. Najprv tých z okolia rímskej stanice Termini, potom po celom Taliansku a svete. Nešlo o žiadnu úzko vybranú, starostlivo testovanú skupinu, ale o mladých, ktorí zlyhávali vo svojom živote a svoje strachy, zranenia či neschopnosť vykročiť riešili všetkými možnými cestami úniku počnúc od drog až po prostitúciu.

Koľkí z našich známych, čo ako vzdelaných a na úrovni, sa ocitli počas týchto náročných rokov v stave dezinformácií, totalitného vnútorného strachu či, naopak, odboja proti všetkému a všetkým?

Ak systém navrátenia sebadôvery a sebahodnoty, ktorý Chiara spracovala do programu „spriterapie“, čiže duchovnej terapie, dokázal z odpísaných mladých urobiť životaschopných, úspešných a spokojných ľudí, je to príliš dobrý signál, že sa to môže podariť komukoľvek z nás. Nepokoj totiž znamená, že človek sa cíti osamelý, vylúčený, ustrašený, neschopný fungovať a byť darom pre iných, vnútorne prázdny, veľmi zraniteľný a ubolený. V takomto vnútornom rozpoložení je nepredstaviteľné žiť ako šťastný človek.

Z tejto definície je jasné, že ani my – napriek tomu, že viditeľne nepadáme medzi vylúčených – sa nevieme vyhnúť aspoň občasnej strate vnútorného pokoja a pochybovaniu o tom, načo tu vlastne sme a či to, čo robíme a ako žijeme, má vôbec zmysel. Chiara veľmi dobre vystihla, že okolnosti fungovania sveta neboli jednoduché, a ani pandémia (to ešte pri písaní netušila o vojne, ktorá prepukne na Ukrajine) vôbec nenahrávajú tomu, aby sa vnútorný pokoj v nás stal samozrejmosťou, o ktorej sa nemusíme baviť. Nakoniec, vidíme to sami okolo seba. Koľkí z našich známych, čo ako vzdelaných a na úrovni, sa ocitli počas týchto náročných rokov v stave dezinformácií, totalitného vnútorného strachu či, naopak, odboja proti všetkému a všetkým? Ako veľmi to zmenilo správanie mnohých okolo nás.

Chiara však zrejme presne vie, čo vnútorný pokoj je a čo sa stane s človekom, ak ho stratí. Práve preto musia jej postup spiriterapie, použitý ako podklad na získanie vnútorného pokoja, oceniť v prvom rade tí, ktorí pracujú vo sfére pomoci človeku – a to počnúc od psychológov a psychiatrov cez kňazov či animátorov až po sprevádzajúce osoby. Kniha sa totiž veľmi dôsledne dotýka každej oblasti života a každého rozmeru a prejavu osobnosti človeka, pretože každé neuzdravené miesto či oblasť života predstavuje rizikovú, otvorenú ranu, kadiaľ môže infekcia nepokoja vojsť a škodiť.

Každá kapitola dôsledne rozoberá možné rizikové miesta či oblasti života, a to aj s konkrétnymi príkladmi, ale ponúka aj logické a systematické „liečenie“ tejto oblasti s praktickými radami a usmerneniami. Napriek tomu je kniha „prudko jedlá“, číta sa výborne a je taká autentická, ľudská, osobná, že jej porozumie rovnako človek so štyrmi titulmi ako aj obyčajný smetiar. Navyše, napriek tomu, že autorka je veriaca katolíčka, veľmi jemne a láskavo usmerňuje aj čitateľa, ktorý z akýchkoľvek dôvodov vieru nepraktizuje, a tak je program uzdravovania a formácie prístupný každému.

Aj keď netrpíme stálou stratou vnútorného pokoja, Chiarine odporúčania ponúkajú aj zrelšiemu človekovi mnoho návodov a inšpirácií na zlepšenie.

Autorka trvá na systematickom dôslednom plnení úloh každej kapitoly, a to aj denne, ideálne v kruhu komunity. Kniha sa dá prečítať len ako návod, ktorý nás zaujíma – ale určite je výborné vrátiť sa k nej aj neskôr. Aj keď netrpíme stálou stratou vnútorného pokoja, Chiarine odporúčania ponúkajú aj zrelšiemu človekovi mnoho návodov a inšpirácií na zlepšenie. V každom prípade: po prečítaní som okamžite darovala štyri výtlačky knihy ľuďom, ktorí presne takýto návod a sprevádzanie práve teraz potrebujú. Ak sa im podarí to, o čo v knihe Chiare ide, táto pozitívna zmena zasiahne nielen ich samých, ale aj ich okolie. Žiť v nepokoji totiž nezasahuje len jedného človeka, ale aj jeho osobné či pracovné prostredie.

Pritom to tak nemusí byť, ako hovorí Chiara: „Náš duch v sebe ukrýva obrovský potenciál: ak ho dokážeme objaviť a využiť, budeme schopní naplno prežívať každý okamih, nachádzať kľúče k uzdraveniu srdca, vnútorne sa posilňovať, skutočne sa realizovať, prinášať vlastný špecifický podiel do veľkej rodiny, ktorou je ľudstvo, byť ľuďmi plnými radosti, vnútorného pokoja a nadšenia.“

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články