Paródia na banálnosť: Kurátorka rozosmieva vtipnými výšivkami

Úsmevné a provokatívne jednoduché. Také sú vyšívané posolstvá na tradičných obrusoch z ihly inovatívnej kurátorky. Zuzana Duchová sa vracia k ručnej práci, ktorá sprevádzala nežnú časť populácie naprieč históriou. Kedysi vyšívali ženy na dedinách, ale aj v palácoch. Bol to ich spôsob vyjadrenia, ktorý je stále živý.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Novodobé posolstvá, alebo nie? 

Vo svojich výšivkách sa Zuzana často dotýka klišé, ktoré v kombinácii s médiom, hojne zastúpeným v slovenských domácnostiach, pôsobí priam nepatrične. Jej diela sú opakom nudy, dokonca môžu pomôcť vytvárať nové posolstvá, ktoré nie sú založené na prázdnych rečiach, predsudkoch ani stereotypoch. Posúďte sami: Beh na dlhé trate, Vyhodnocujeme riziká, Nastoľujeme agendu, Tu môže byť vaša reklama

„Recyklujem dečky, látky zo secondhandov, banálne slová alebo započuté či prebraté heslá. Vytrhnutie z kontextu a pretvorenie slov na intímne a jedinečné textilné kúsky je tiež istá forma ich spracúvania a (arte)terapie. Považujem to aj za jedno z možných vyjadrení humoru,“ hovorí vyštudovaná kurátorka a publicistka Zuzana Duchová, ktorá pracuje ako projektová koordinátorka programu Kreatívna Európa. Jej dielka vznikajú po večeroch, ale v čase pandémie sa niektoré zrodili aj popri online mítingoch. 

Fenomén z kuchyne

V dnešnej konzumnej dobe sme zasypaní rôznymi frázami, reklamnými sloganmi, ktoré spoluvytvárajú myšlienkový smog. Ako protiváha je tu umenie, ktoré sa snaží o zachovanie čistoty remesla, no takpovediac má snahu o isté aktivistické poňatie. Ideálne, keď človeka vykoľají z jeho zabehnutej trate. Výšivka je na to vhodná – nesie v sebe istý typ konzervativizmu. Bola typickým médiom na dobre mienené rady pre mladé gazdinky. Išlo o textilné nápisové nástenky, vystavené zväčša nad stolom alebo sporákom, ktoré slúžili ako obraz, no chránili aj stenu pred zašpinením.

Zuzka tvorí vo vlastnom voľnom čase a záujme.

Ich základ tvorilo biele plátno s predkreslenou výšivkou, zručné ženy ju vytvorili jednoduchým, prevažne stonkovým stehom modrou, červenou alebo čiernou niťou. Hovorilo sa im aj „vyšívané kuchárky“ a obsahovali odkazy typu: Kto doma šťastie nemá, márne ho v cudzine hľadá; Kde slovenská kuchárka varí, tam sa dobre darí a podobne. Zuzka však svoje diela vyšíva na obrusy, dečky, poniektoré sú rovno zarámované. V lete si jej umenie mali možnosť pozrieť návštevníci kníhkupectva v Brne, inak ho možno obdivovať na vybraných kultúrnych podujatiach.  

Zdroj fotografií: archív Zuzany Duchovej

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články