Bolo synodálne zhromaždenie vo Vatikáne miestom, kde Duch Svätý očisťuje Cirkev od ohovárania, ideológií a polarizácie?

Pozvanie k počúvaniu je adresované cirkvám na celom svete.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Bola to práve matka Ignazia Angeliniová, bývalá opátka benediktínskeho kláštora Viboldone, ktorá ponúkla azda najvýstižnejšiu interpretáciu toho, čo sa udialo na prvom generálnom zasadaní Synody biskupov v októbri tohto roka. Matka Ignazia, ktorá v tandeme s dominikánom otcom Timothym Radcliffom diskrétne sprevádzala celý priebeh skrze biblické meditácie, dospela k záveru, že synoda bez hluku dosiahla prospešný… rozvratný čin! V tom zmysle, že vyzvala všetkých, predovšetkým Cirkev, aby išli proti prúdu.

Aby bez „ak“ a bez „ale“ nasledovali cestu vytýčenú Ježišom. Cestu, ktorá nie je cestou polarizácie, ktorá ide až k systematickému ničeniu náprotivku, z ktorého je spoločnosť čoraz viac znetvorená. A to až do takej miery, že otázka, v ktorej sa človek ocitne, sa stáva jedinou bez ohľadu na skutočné a často pálčivé otázky, ktoré sa skrývajú pod ňou a kruto na nás interpelujú: „Ale na ktorej strane si ty?“

Otázka, ktorá vyvoláva tragické následky, keď predmetom sporu je živé telo mnohých – a vždy je ich priveľa, aj keby to bolo len jedno! – bezbranných obetí vojny, hladu, útlaku, ľahostajnosti.

Je potrebné sa zastaviť. Zo strany všetkých. Aby sme sa znovu naučili, a to nielen kvôli tomu, aby sme to povedali – ako dôrazne poznamenal pápež František počas modlitbovej vigílie 4. októbra –, stíšiť sa, „aby sme počúvali Otcov hlas, Ježišovo volanie a vzdychanie Ducha Svätého. Prosme – dodal –, aby synoda bola časom kairos (milostivým časom) bratstva, miestom, kde Duch Svätý očisťuje Cirkev od ohovárania, ideológií a polarizácie“.

Bola synoda týmto? Myslím si, že áno. Malé semienko – ako to, o ktorom hovorí Ježiš v podobenstvách o kráľovstve – bolo zasiate v znamení dôvery v Boha a nádeje. Teraz počas celého roka – až do druhého zasadania v októbri 2024 – majú cirkvi na celom svete zodpovednosť rozlišovať a vyskúšať to, čo sú schopné spoločne prijať v úprimnom cvičení počúvania.

Prevzaté z cittanuova.it.

V nedeľnej rubrike Horizonty nm prinášame krátke úvahy zahraničných autorov Jesúsa MoránaPiera Codu. Reflektujú súčasnú situáciu a pomáhajú preniknúť do doby, v ktorej žijeme, aby sme jej mohli lepšie porozumieť.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články