Františkovu ekonomiku povedie biskup z Assisi

Hnutie tvoria mladí podnikatelia, iniciátori zmien, ekonómovia, aktivisti do 35 rokov. Zdroj: Unsplash
Hnutie tvoria mladí podnikatelia, iniciátori zmien, ekonómovia, aktivisti do 35 rokov. Zdroj: Unsplash
Pápež František opätovne vymenoval arcibiskupa z Assisi Domenica Sorrentina za vedúceho predstaviteľa Františkovej ekonomiky. Hnutie zastrešuje mladých podnikateľov, inovátorov, ekonómov i aktivistov do 35 rokov po celom svete s cieľom poľudšťovať ekonomiku a dbať na jej rozmer prospešnosti pre jednotlivca i komunitu.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Ekonomika s ľudskou tvárou

V štatistikách, výške HDP, dlhoch či inflácii sa často stráca ľudský rozmer, lebo prepadá cez sieť dát, ktoré nehľadia na špecifické osudy ani potreby dotknutých skupín obyvateľstva. Pojmy ako sociálna rovnosť či dôstojnosť idú ruka v ruke so spravodlivosťou i ochranou planéty, na ktorej môže ľudstvo pôsobiť. A na to, aby sa tu dobre žilo i ďalším generáciám, je potrebná sila mladých ľudí, ktorí majú vôľu meniť svet k lepšiemu.

Pápež František, ktorý sa v rámci Františkovej ekonomiky, inšpirovanej životom Františka z Assisi, snaží o ekonomiku s ľudskou tvárou, vyzval v liste jej organizačný výbor, zastúpený ekonómom Luiginom Brunim a prezidentkou Serafínskeho inštitútu Francescou di Maolovou, aby na čele hnutia pomáhali interpretovať a rozvíjať sny mladých ľudí.

Františkova ekonomika kladie dôraz na sociálnu rovnosť a ľudskú dôstojnosť. Zdroj: Unsplash
Budúcnosť hnutia

Opätovné vymenovanie potvrdzuje úlohu arcibiskupa Sorrentina pri koordinácii organizačných smerníc iniciatívy v spolupráci s Dikastériom na podporu integrálneho ľudského rozvoja. „Vzhľadom na puto k Cirkvi, ktorá stála pri zrode Františkovej ekonomiky,“ uvádza pápež v liste, „zverujem celý projekt do pastoračnej starostlivosti biskupa z Assisi, Nocery Umbry a Gualda Tadina, aby ako kompetentná autorita zabezpečil všetko potrebné na získanie náležitého právneho statusu a v prípade potreby vydal príslušné opatrenia a normy. Ten istý ordinár bude mať dohľad nad Františkovou ekonomikou v súlade s kánonickým právom.“

Svätý Otec spresnil, že Dikastérium na podporu integrálneho ľudského rozvoja bude naďalej pomáhať hnutiu v otázkach súvisiacich s pápežským Magistériom a sociálnou náukou Cirkvi. Zároveň ocenil zapojenie aktívnych mladých ľudí z rôznych svetových regiónov do formovania organizačných a riadiacich aspektov iniciatívy. 

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články