Ekonomika s ľudskou tvárou
V štatistikách, výške HDP, dlhoch či inflácii sa často stráca ľudský rozmer, lebo prepadá cez sieť dát, ktoré nehľadia na špecifické osudy ani potreby dotknutých skupín obyvateľstva. Pojmy ako sociálna rovnosť či dôstojnosť idú ruka v ruke so spravodlivosťou i ochranou planéty, na ktorej môže ľudstvo pôsobiť. A na to, aby sa tu dobre žilo i ďalším generáciám, je potrebná sila mladých ľudí, ktorí majú vôľu meniť svet k lepšiemu.
Pápež František, ktorý sa v rámci Františkovej ekonomiky, inšpirovanej životom Františka z Assisi, snaží o ekonomiku s ľudskou tvárou, vyzval v liste jej organizačný výbor, zastúpený ekonómom Luiginom Brunim a prezidentkou Serafínskeho inštitútu Francescou di Maolovou, aby na čele hnutia pomáhali interpretovať a rozvíjať sny mladých ľudí.
Budúcnosť hnutia
Opätovné vymenovanie potvrdzuje úlohu arcibiskupa Sorrentina pri koordinácii organizačných smerníc iniciatívy v spolupráci s Dikastériom na podporu integrálneho ľudského rozvoja. „Vzhľadom na puto k Cirkvi, ktorá stála pri zrode Františkovej ekonomiky,“ uvádza pápež v liste, „zverujem celý projekt do pastoračnej starostlivosti biskupa z Assisi, Nocery Umbry a Gualda Tadina, aby ako kompetentná autorita zabezpečil všetko potrebné na získanie náležitého právneho statusu a v prípade potreby vydal príslušné opatrenia a normy. Ten istý ordinár bude mať dohľad nad Františkovou ekonomikou v súlade s kánonickým právom.“
Svätý Otec spresnil, že Dikastérium na podporu integrálneho ľudského rozvoja bude naďalej pomáhať hnutiu v otázkach súvisiacich s pápežským Magistériom a sociálnou náukou Cirkvi. Zároveň ocenil zapojenie aktívnych mladých ľudí z rôznych svetových regiónov do formovania organizačných a riadiacich aspektov iniciatívy.