Nemecká trojkoalícia skončila, vláda stratila väčšinu v sneme

Nemecký kancelár Olaf Scholz Foto: SITA
Nemecko má od štvrtka menšinovú vládu. Prezident odvolal troch ministrov za Slobodnú demokratickú stranu (FDP), vrátane ministra financií Christiana Lindnera. Zároveň vyzval na zachovanie zdravého rozumu a zodpovednosti.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Čo bude rozpad vlády pre Nemecko znamenať a aké sú prognózy ďalšieho vývoja, povedal pre nm.sk český politológ žijúci v Nemecku Petr Robejšek.

Nemecká vládna trojkoalícia zložená zo sociálnych demokratov (SPD), slobodných demokratov (FDP) a Zelených, ktorá je kvôli svojim straníckym farbám označovaná ako „semaforová“, je od stredy minulosťou.

Ako informoval denník Frankfurter Allgemeiner Zeitung, len deň po Trumpovom drvivom víťazstve sa otriasla krajina aj v Berlíne. Nemecký kancelár Olaf Scholz požiadal spolkového prezidenta o odvolanie ministra financií Christiana Lindnera.

To de facto znamená koniec trojkoalície, ktorej súčasťou je Lindnerova Slobodná demokratická strana. Napriek politickému zemetraseniu a otáznikom o ďalšom smerovaní píšu nemecké médiá o dobrej správe pre Nemecko.

Ako sa vyjadril český politológ a publicista Petr Robejšek, semaforová koalícia bola už od začiatku svojho fungovania nejednotná a je zázrakom, že sa vôbec udržala tri roky pri moci: „Pripísal by som to najmä egoistickým záujmom niektorých jej členov“.

Ako ďalej Robejšek doplnil, táto vláda mala v povojnovom Nemecku najhoršie volebné preferencie. „Vysoko rozvinutú, prosperujúcu nemeckú ekonomiku sa jej podarilo za tri roky zbaviť jadrovej energie, atómových elektrární, zdravého rozpočtu a zaplaviť nelegálnymi migrantmi.

Následkom nekontrolovateľnej migrácie je nielen zaťaženie štátnej kasy ale aj ohrozenie bezpečnosti,“ zakončil politológ.

Iba málokto si podľa Robejšeka uvedomuje, že niektoré tieto kroky sú nezvratné a že nasmerovali vysoko industrializovanú krajinu na cestu k deindustrializácii.

Na kompromis chýbala vôľa

Kancelár Olaf Scholz k návrhu na odvolanie ministra financií Lindnera pristúpil po tom, ako sa po týždňových sporoch snažil dosiahnuť kompromis s koaličnými partnermi v otázke hospodárstva a rozpočtovej politiky.

Ako informovala agentúra SITA, Lindner odmietol zvýšenie daní alebo zmeny prísnych limitov Nemecka v oblasti zvyšovania dlhu. Scholzovi sociálni demokrati a ich koaliční partneri Zelení chceli masívne štátne investície a odmietli návrhy slobodných demokratov na obmedzenie sociálnych programov.

Lindner na svoje odvolanie reagoval obvinením Scholza z toho, že „neuznal potrebu nového ekonomického prebudenia v našej krajine“.

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck (vľavo) a kancelár Olaf Scholz. Foto: SITA

Líder Slobodných demokratov zároveň vyhlásil, že návrhy kancelára na oživenie ekonomiky sú „ťažkopádne, neambiciózne a nijako neprispievajú k prekonaniu základnej nedostatočnosti rastu našej krajiny.“

Stupňujúci tlak na Olafa Scholza

Termín predčasných volieb v prípade vyslovenia nedôvery vláde je zatiaľ neznámy. Zatiaľ čo kancelár Scholz nechce nové voľby skôr ako v marci, šéf nemeckej opozičnej kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedrich Merz si pevne stojí za tým, že by sa mali konať ešte v januári.

„Jednoducho si nemôžeme dovoliť mať v Nemecku niekoľko mesiacov vládu bez väčšiny, potom ešte niekoľko mesiacov viesť predvolebnú kampaň a potom možno niekoľko týždňov koaličných rokovaní. Musí sa to stať rýchlo“, vyslovil Merz na štvrtkovej tlačovej konferencií.

Podľa Robejšeka urgencia zo strany CDU súvisí skôr s ich aktuálnou vedúcou pozíciou v predvolebných prieskumoch.

Výzvy na skorší termín predčasných volieb, ako aj urýchlené hlasovanie o dôvere vlády sú čoraz hlasnejšie aj medzi ostatnými opozičnými stranami. Pripomeňme, že riadne voľby v Nemecku mali byť v septembri budúceho roka.

Kto ovládne predčasné voľby?

Podľa aktuálnych volebných prieskumov by po víťaznej strane CDU/CSU s 33 %-nými preferenciami nasledovala strana Alternatíva pre Nemecko so 17 %. Takáto koalícia by bola podľa Robejšeka ideologicky najkonzistentnejšia.

K tomu však nepríde, pretože CDU na to nepristúpi. Hoci ako Robejšek uviedol, na verejnosť prenikli informácie o rokovaniach medzi lídrom CDU a AFD v spolkovej republike Sasko, no nevie sa, čo bolo ich predmetom a či došlo k nejakým dohodám.

Podľa politológa je teda najpravdepodobnejšie, že nová koalícia bude tvorená opäť z CDU a SPD alebo Zelenými, teda so stranami, ktoré sa podieľali na problémoch, do ktorých sa Nemecko dostalo.

S ohľadom na aktuálny bezpečnostný vývoj vo svete a výsledky volieb v Spojených štátoch je podľa Robejška potrebné, aby sa situácia v spolkovej republike čo najskôr ustálila.

„Nemecko je jedným z vedúcich a kľúčových hráčov Európskej únie. Z geopolitického hľadiska je preto aktuálny stav absolútne neprijateľný. Je potrebné čo najrýchlejšie konať, aby mala krajina opäť väčšinovú a akcieschopnú vládu,“ vysvetlil politológ.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články