Politická anketa: Je bývanie pre mladé páry v súčasnosti dostupné?

Portál nm.sk sa pred septembrovými parlamentnými voľbami pýtal politických strán, ako by riešili konkrétne problémy, ktoré trápia ľudí.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Otázky sme zamerali na päť oblastí: ekonomiku, zdravotníctvo, justíciu, školstvo a rodinnú politiku. Ku každej oblasti dostali strany dve otázky. Na prvú mali odpovedať vždy jedným slovom (áno – nie – neviem), pri druhej sme im odpoveď obmedzili na maximálne 150 slov. Oslovili sme strany a hnutia, ktoré by podľa augustového prieskumu agentúry Focus získali aspoň 5 % hlasov. Hnutie Sme rodina a koalícia OĽANO a priatelia, KÚ a Za ľudí na naše otázky nereagovali, hnutie Republika sa do ankety odmietlo zapojiť.

Odpovede zástupcov politických strán vám až do volieb prinesieme na pokračovanie v piatich častiach. V každej z nich sa budeme venovať jednej zo spomenutých oblastí.

V oblasti rodinnej politiky sme stranám položili nasledujúce otázky. Poradie odpovedí zodpovedá poradiu v prieskume.

  • Je podľa vás bývanie pre mladé páry v súčasnosti dostupné? 
  • Pre mladé rodiny často predstavuje problém zadovážiť si adekvátne bývanie, nehnuteľnosti sú v súčasnosti pre vysoké ceny pre bežných ľudí nedostupné. V okolitých krajinách, napríklad aj v Rakúsku, je podpora bývania aj vzhľadom na počet detí oveľa systematickejšia a cielene zameraná. Ako chcete riešiť túto náročnú problematiku v prospech možnosti zadováženia si bývania pre tieto rodiny? Koľko financií z rozpočtu by podľa vás bolo potrebné vyhradiť osobitne pre túto kapitolu výdavkov, aby rodiny pocítili pomoc?

Michal Stuška, Smer – SSD

Pri poskytovaní a budovaní nájomného bývania budeme prioritne spolupracovať so samosprávami, ktoré majú svoje rozvojové koncepcie, skúsenosti aj kompetencie s výstavbou. Zvýšime nenávratný štátny príspevok pre mestá a obce budujúce nájomné bývanie a administratívne uľahčíme čerpanie lacnejších úverov zo ŠFRB. Budeme presadzovať štátnu podporu nájomného bývania v mestách a obciach len v lokalitách vyžadujúcich ponuku nájomného bývania. Podporíme aj renováciu a obnovu existujúceho staršieho bytového fondu vo vlastníctve občanov SR. Celkovo predstavíme realistický Národný program natality vrátane konkrétnych motivačných a podporných opatrení na nevyhnutné zvrátenie alarmujúceho negatívneho demografického vývoja, ktorého kľúčovou súčasťou je práve podpora bývania a služieb pre rodiny s deťmi. V prípade pretrvávajúcich vysokých úrokových sadzieb na hypotekárne úvery presadzujeme zmysluplnú štátnu bonifikáciu úrokovej sadzby, resp. štátny príspevok tak, aby sa hypotekárne úvery stali pre obyvateľov s nižšími príjmami dostupnejšími.

Lucia Plaváková, Progresívne Slovensko

NIE. Dostupnosť bývania považujeme za zásadný problém. Budeme presadzovať nástroje pre dostupnejšie hypotéky, dostupnejšiu podporu zo strany štátu cez Štátny fond rozvoja bývania a podporovať rozvoj nájomného a družstevného bývania pre rodiny, ktoré si nechcú alebo nemôžu dovoliť kúpiť vlastnú nehnuteľnosť.

Erik Tomáš, Hlas – SD

NIE. Tento problém chce strana HLAS – sociálna demokracia riešiť, a má to aj vo svojom programe, cez tzv. „štartovné“. Má ísť o finančnú pomoc štátu mladým ľuďom po skončení štúdia, aby sa usadili, založili si rodinu a neodchádzali zo Slovenska. Išlo by o jednorazový, účelovo viazaný príspevok vo výške niekoľko desaťtisíc eur v závislosti od možnosti štátneho rozpočtu. Sú dve možnosti – buď by sa peniaze sporili na špeciálnom účte už od narodenia dieťaťa, alebo by štát vyplatil celú sumu po dosiahnutí minimálne stredného vzdelania. Stanovil by sa presný účel, na ktorý by mohli byť tieto prostriedky použité. Tým hlavným by samozrejme bolo zabezpečenie bývania, ale aj ďalšie existenčné veci, ktoré trápia mladých ľudí. Podmienkou na získanie štartovného by bolo, že mladý človek by musel zostať a pracovať, a teda platiť dane na Slovensku, minimálne počas štátom určenej lehoty.

Martina Holečková, Kresťanskodemokratické hnutie

KDH podporuje mladé rodiny, aj čo sa týka bývania. Štátne byty sa neosvedčili. Žiadne nestoja a informácie o nájomnom hovoria, že aj tak budú pomerne drahé. Do budúcnosti treba:

  • Podporiť obce pri výstavbe nájomných bytov. Obce najlepšie vedia, čo potrebujú obyvatelia na ich území.
  • Zachovať podporu hypoték pre mladých žiadateľov.
  • Pomôcť rozbehnúť družstevné bývanie. Ide o formu nájmu, kde na konci prejde byt do vlastníctva, ale rodina nemá počas nájmu hypotekárny úver.

Všetky uvedené formy je vhodné doplniť adresným príspevkom na bývanie, najmä pre rodiny s deťmi, ale všeobecne pre tých občanov, ktorí si na dôstojné bývanie nemôžu zarobiť vlastnou prácou. Všetky opatrenia budeme poskytovať adresne. Výšku pomoci stanovíme podľa možnosti štátu. Navrhujeme stanoviť bankový odvod solidarity, ktorý by predstavoval za rok pre štát príjem 150 až 250 miliónov eur. Časť z týchto peňazí by sa použila na financovanie navrhnutých opatrení.

Ladislav Matejka, Sloboda a Solidarita

Dostupné nájomné bývanie zmysluplne podporené štátom, resp. samosprávami ako štartovacie bývanie pre mladých dáva zmysel. Bohužiaľ, posledné roky sa to podceňovalo. Máme na to pripravený aj systém, aby nešlo len o bezbrehé rozhadzovanie financií. Nájomné bývanie sme mali v programe pred poslednými parlamentnými voľbami, máme ho v programe aj teraz.

Peter Deďo, Slovenská národná strana

JEDNOZNAČNE NIE. Nástupné platy mladých sú nízke. Zároveň mladé páry často žijú iba z jedného príjmu, keďže druhý poberá len rodičovský príspevok. Ceny nehnuteľností sa však za posledné roky takmer zdvojnásobili. Potom sa zvýšila cena energií. A nakoniec sa niekoľkonásobne zvýšili aj úrokové sadzby hypoték. Toto všetko má podstatný negatívny vplyv na dostupnosť vlastného a nájomného bývania. Preto v prvom rade navrhujeme okamžite pomôcť ľuďom a vykompenzovať im zvýšené hypotekárne úroky daňovým bonusom vo výške 100 eur mesačne, t. j. 1200 eur ročne. Ďalej navrhujeme zavedenie úplnej novinky – daňového bonusu na nájomné bývanie pre mladých, rovnako vo výške 100 eur mesačne. V štátnom rozpočte by sme zvýšený daňový bonus na hypotéky nahradili z osobitného zdanenia bánk. Nový daňový bonus na nájomné bývanie by podľa nás žiadny významný negatívny vplyv na štátny rozpočet nemal, lebo by sa ním zároveň zvýšil príjem štátu, ktorý je v tejto oblasti momentálne v šedej ekonomike.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.