Tisíc a jedna noc: Čítací maratón má vyjadriť solidaritu so ženami v Iráne a Afganistane

Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay
Mladí ľudia z celého sveta sa spoja v sobotu 28. januára, aby prepožičali svoj hlas dievčatám a ženám, ktoré dočasne prišli o ten svoj pre násilie a diskrimináciu vo vlastnej krajine. Zapojiť sa môže každý.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Poslednú januárovú sobotu organizuje iniciatíva Ekonomika spoločenstva druhé kolo štafetového čítania príbehov z Tisíc a jednej noci na podporu iránskych a afgánskych žien. Rovnako ako v prvom kole, ktoré sa uskutočnilo v decembri a do ktorého sa zapojilo 28 mladých ľudí z rôznych kútov sveta, budú môcť jednotlivé podujatia sledovať aj ľudia online.

Umenie rozprávať, umenie života

Slávna Šeherezáda rozpráva sultánovi príbehy z dávnej Arábie plné lásky, dobrodružstva i humoru v nádeji, že tým obmäkčí jeho srdce a zachráni si tak vlastný život. Keďže sultánovi bola jeho prvá manželka neverná, žení sa opäť a znova s nevinnými dievčatami, ktoré dá po svadobnej noci zahubiť. Jeho nová manželka je však múdra, načatý príbeh nikdy nedopovie do konca, preto ju jej manžel nechá žiť o deň dlhšie. Po tisíc nociach a priznaní, že už pre neho nemá ďalšiu historku, ju predsa len nechá žiť, lebo sa mu stala blízkou. A tak je to so slobodou. Keď si chce jednotlivec či skupina vydobyť svoje práva bez krvavých strát, je dôležité správne dávkovanie a načasovanie. 

Zdroj: Pixabay
Odkaz Mahsy Aminiovej

Za slobodu ako takú bojujú tisícky mladých ľudí v Iráne. Masívne protesty sa začali diať po tom, čo v septembri na ulici zatkli len 22-ročnú Kurdku Mahsu Aminiovú zato, že nemala správne nasadený hidžáb. Mladá žena, ktorá mala práve nastúpiť do prvého ročníka univerzity na odbor práva, sa po Teheráne prechádzala v sprievode svojho brata. Priamo na ulici ju zatkla mravnostná polícia a podľa očitých svedkov ju surovo zbila. Študentka neprežila, čo v Iráne spustilo lavínu protestov, ktoré sa z Mahsinho rodného mesta rozšírili do celej krajiny. Islamský režim na situáciu zareagoval masívnym výpadkom internetu, zákazom sociálnych sietí, slzným plynom aj streľbou do davu prevažne mladých ľudí.

Do prvého kola sa v decembri zapojili najmä študenti z Talianska, Portugalska, Pobrežia Slonoviny, Austrálie, Guatemaly, USA a Mexika.

V dôsledku zásahu vlády do protestov bolo k 9. januáru 2023 zabitých najmenej 481 ľudí vrátane 64 maloletých. Odhaduje sa, že 19 262 účastníkov protestov bolo zatknutých v najmenej 134 mestách a obciach a na 132 univerzitách. Systematické utláčanie žien sa opäť rozmáha aj v Afganistane, ktorý ovláda hnutie Taliban. Ženy vykázal z univerzít a stredných škôl, dievčatá sa môžu vzdelávať len do 13. roku života.

Zdroj: Pixabay
Kým nepominie hrozba

Na podporu žien a mužov, ktorí riskujú svoje životy, aby sa postavili proti násilným režimom, organizuje hnutie Ekonomika spoločenstva čítací maratón príbehov z Tisíc a jednej noci. Do prvého kola sa v decembri zapojili najmä študenti z Talianska, Portugalska, Pobrežia Slonoviny, Austrálie, Guatemaly, USA a Mexika. Druhé podujatie bude v sobotu 28. januára a jeho odkaz je jasný: Stojíme pri vás. Tak ako Šeherezáda, ktorá sa nevzdala a rozprávaním príbehov zachránila samu seba, ale aj iné ženy v krajine. Len tak dokázala prebiť noc, obdobie temna. Verila v lepšiu budúcnosť a napokon svoj dlhý a únavný boj vyhrala. Do akcie sa zatiaľ nenašli dobrovoľníci zo Slovenska ani Česka, ale možnosti sú stále otvorené. Kto sa chce do čítacej štafety zapojiť, dozvie sa viac na stránke Ekonomiky spoločenstva.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Jedna odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články