Vojna je škandál

Prebudenie svedomia je jediným liekom proti šíreniu barbarstva. Nádej je v nových generáciách.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Zdalo sa, že vojna už nie je ani možná, ani prípustná. V skutočnosti to tak nebolo. Nie je to len obyčajný slogan, ktorý opakuje pápež František, keď odsudzuje „tretiu svetovú vojnu po kúskoch“. Vojnu, rozkúskovanú až do tej miery, že nie je ľahké ani len spomenúť všetky situácie trpkých a niekedy hnisajúcich konfliktov – vojenských, politických, sociálnych, kultúrnych –, ktoré tragicky prebiehajú aj dnes. Aj keď sa stalo rozšíreným a trestuhodným zvykom, podobne ako pri dvoch okoloidúcich v podobenstve o milosrdnom Samaritánovi, otočiť tvár na druhú stranu.

Prečo nikto nekričí, že skutočný škandál je etický?

Spomeňme si len na nevídanú ľahkovážnosť, s akou sme dlho zmätene a nedôverčivo sledovali nebezpečenstvo vypuknutia ničivej a nechutnej vojny medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorá sa potom rozvinula do nepredvídateľných dôsledkov. Obavy na Západe sa sústredili na ekonomické dôsledky a hroziace preventívne a reaktívne opatrenia mávali – a potom aj realizovali – prízrak tých mimoriadne tvrdých ekonomických sankcií, ktoré, netreba dodávať, nakoniec dopadli na úbohých ľudí.

Iba niektorí hneď na začiatku pozdvihli hlas, ktorý sa potom, chvalabohu, šíril ako úder na bubon a odsudzoval: Ale prečo nikto nekričí, že skutočný škandál je etický? Ako je možné, že ešte stále môže vypuknúť vojna? Kde sú všeobecné deklarácie ľudských práv, kde je záväzok mieru a spravodlivosti, kde vyhlásenia v prospech bratstva medzi ľuďmi a národmi? Niečo tu akosi nefunguje…

Nie sú tí, ktorí majú v rukách osudy národov, ochotní v praxi uplatňovať etické svedomie, ktoré jediné je schopné čeliť výzvam, ktoré prežívame? Preto je to práve na zodpovednosti národov. Tá sa musí prebudiť, reagovať, konať. V skutočnosti sa to aj deje, a to na čele s novými generáciami, ktoré ju musia s odhodlaním a tvorivosťou stelesniť, aj s jej naliehavými praktickými podobami. Kvalitatívny skok. V stávke je zajtrajšok, ba dnešok ľudstva.

Prevzaté z cittanuova.it.

V nedeľnej rubrike Horizonty nm prinášame krátke úvahy zahraničných autorov  Piera Codu, Jesúsa Morána a Andrea Riccardiho . Reflektujú súčasnú situáciu a pomáhajú preniknúť do doby, v ktorej žijeme, aby sme jej mohli lepšie porozumieť. Články v tejto rubrike vychádzajú vďaka grantovej podpore Konferencie katolíckych biskupov Spojených štátov amerických.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články