Výber nm: Arcibiskup Cyril Vasiľ sa stretol so skupinou farníkov miestnej katedrály v Indii. Odišiel tam upokojovať liturgické napätie

Prehľad udalostí, ktoré ukazujú, že dialóg je možné viesť aj v dnešnej polarizovanej dobe.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Je to otvorená rana, povedal pápež o smrti utečencov v Stredozemnom mori. Odsúdil aj politické násilie v Ekvádore
Foto: Facebook

Pápež František minulú nedeľu upozornil na osudy tisícov ľudí, ktorí tento rok prišli o život pri pokusoch dostať sa cez Stredozemné more do Európy, informuje agentúra CNA.

„Je to otvorená rana nášho ľudstva,“ povedal po modlitbe Anjel Pána na Námestí svätého Petra vo Vatikáne. Dodal, že tieto úmrtia prinášajú „bolesť a hanbu“.

Agentúra OSN pre utečencov odhaduje, že do dnešných dní je v Stredozemnom mori nezvestných alebo vyhlásených za mŕtvych 2175 ľudí. Minulý rok ich v rovnakom období bolo nezvestných a mŕtvych 1361.

Pápež približne 15-tisícovému davu povedal, že sa modlil za 41 migrantov, ktorí prišli o život pri poslednom prípade stroskotania lode v Stredozemnom mori. O tejto tragédii sa talianske úrady dozvedeli vďaka niekoľkým preživším, ktorí sa dostali na breh malého ostrova Lampedusa.

V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa zvýšil aj celkový počet migrantov, ktorí sa do Talianska dostali po mori. Tento rok ich je už približne 91-tisíc.

„Povzbudzujem politické a diplomatické úsilie, ktoré sa snaží zahojiť [ranu po úmrtí migrantov] v duchu solidarity a bratstva,“ uviedol pápež František, „ako aj úsilie všetkých, ktorí sa snažia predchádzať stroskotaniam lodí a zachraňovať migrantov.“

Pápež František sa cez víkend vyjadril aj vo veci inej citlivej spoločenskej otázky, menovite politickej atmosféry v Ekvádore. Po tom, ako bol v tejto krajine zastrelený kandidát na prezidenta Fernando Villavicencio, pápež vyzval na úsilie o mier.

František poslal sústrastný telegram arcibiskupovi Quita Alfredovi Espinozovi Mateusovi, v ktorom odsúdil atentát a vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým a „milovanému ekvádorskému ľudu“.

V telegrame Svätý Otec vyzýva „všetkých občanov a politické sily, aby sa zjednotili v spoločnom úsilí o mier tvárou v tvár utrpeniu spôsobenému neospravedlniteľným násilím“.

S týmito pocitmi pápež František „zveruje večný odpočinok pána Villavicencia materinskému príhovoru Panny Márie z El Quinche a láskavo udeľuje svoje apoštolské požehnanie ako znak viery a nádeje vo vzkrieseného Krista“.

Fernando Villavicencio bol zastrelený len desať dní pred prvým kolom ekvádorských prezidentských volieb. Prezidentský kandidát bol otvoreným kritikom násilia, ktoré je spôsobené obchodovaním s drogami.

Ekvádorská biskupská konferencia bezprostredne po atentáte odsúdila tento čin a zároveň sa zaviazala podporovať iniciatívy na obnovenie verejnej bezpečnosti a modliť sa a pracovať „za mier založený na slobode, spravodlivosti a pravde“.

Nemecký emeritný arcibiskup na výročie smrti Maximiliána Kolbeho vyzval na spravodlivý mier na Ukrajine
Foto: Flickr

Emeritný arcibiskup Bambergu Ludwig Schick vyzval na spravodlivý mier vo vojne na Ukrajine na pamätnom mieste bývalého nacistického koncentračného tábora v Osvienčime, informovala agentúra Kathpress. Udialo sa tak pri 82. výročí smrti sv. Maximiliána Kolbeho, ktorý sa obetoval za svojho spoluväzňa.

Podľa Schicka by mali zodpovední v politike urobiť všetko pre to, aby na Ukrajine nastal spravodlivý mier a ukončilo sa utrpenie tamojšieho ľudu. „Svätý Maximilián Kolbe, patrón zmierenia, zmier Rusko a Ukrajinu, oroduj za mier pre všetky národy v Európe, ako aj na celom svete,“ uviedol emeritný arcibiskup.

Nadácia Maximiliána Kolbeho, ktorú vedie práve emeritný arcibiskup Schick, organizuje v Osvienčime 14. európsky workshop, ktorý ponúka účastníkom z jedenástich krajín východnej a západnej Európy možnosť „podeliť sa o rôzne skúsenosti a perspektívy, čo sa týka prekonávania násilia a úsilia o zmierenie, a vymeniť si názory na súvisiace výzvy“. Cieľom tejto iniciatívy je posilniť európsky diskurz o zmierení.

Schick vyjadril svoj obdiv voči františkánovi Maximiliánovi Kolbemu, ktorý sa na konci júla 1941 po úteku jedného z väzňov ponúkol, že podstúpi trest smrti vyhladovaním namiesto jedného z vybraných mužov. Počas toho, ako dva týždne umieral, viedol ostatných umierajúcich v modlitbe. Zabila ho až smrtiaca injekcia.

„Každý rok ostávam otrasený a bez slov. Dojíma ma otázka: Ako mohli ľudia spôsobiť toľko utrpenia a bolesti, krutosti a smrti svojim blízkym? Každý rok ma však udivuje aj to, že svätý Maximilián Kolbe si dokázal zachovať ľudskosť v neľudskosti koncentračného tábora v Osvienčime,“ uviedol Schick. Podľa neho je čosi také možné iba v duchu Ježiša Krista.

Nadácia Maximiliána Kolbeho bola založená v roku 2007 s podporou Poľskej a Nemeckej biskupskej konferencie. Cieľom tejto nadácie je prispievať k posilňovaniu zmierovacieho procesu v Európe a zapájať sa do pomoci obetiam nespravodlivosti a násilia.

Arcibiskup Cyril Vasiľ sa stretol so skupinou farníkov miestnej katedrály v Indii. Odišiel tam upokojovať liturgické napätie
Foto: Facebook

Arcibiskup Cyril Vasiľ, pápežský delegát s osobitnými právomocami pre katolíkov Sýrsko-malabarskej cirkvi, sa v indickej archieparchii Ernakulam-Angamaly stretol v miestnej katedrále so skupinou veriacich. Ako informoval portál The Hindu, Cyril Vasiľ odišiel do tejto oblasti urovnávať spory týkajúce sa slávenia liturgie, čo na niektorých miestach vedie až k fyzickým potýčkam, hladovkám a páleniu obrazov kardinálov.

V archieparchii Ernakulam-Angamaly pretrvávajú spory vo viacerých otázkach, no najvážnejšia z nich sa týka liturgie, informuje denník Postoj. Spor sa vyostril po tom, ako synoda miestnej cirkvi rozhodla o prijatí jednotného spôsobu slávenia liturgie, pri ktorom je kňaz počas liturgie slova otočený tvárou k ľudu, počas liturgie Eucharistie smerom k oltáru a po prijímaní sa obracia späť k ľudu.

Väčšina laikov a kňazov však napriek výzve pápeža Františka chce, aby sa používala liturgia slávená po celý čas tvárou k ľudu.

Proti stretnutiu Vasiľa s veriacimi protestovala skupina laikov, ktorá je proti synodálnemu rozhodnutiu o jednotnej liturgii. Hovorca tejto skupiny tvrdí, že arcibiskupa požiada, aby bola katedrála znovu otvorená a aby v nej kňaz slúžil liturgiu po celý čas obrátený smerom k ľudu.

„V prvej fáze chcem viac počúvať, dať každému príležitosť na osobné stretnutie a súčasne hľadať spoločne spôsob, akým by bolo možné prekonať prekážky, ktoré nateraz brzdia porozumenie a aplikovanie rozhodnutí synody biskupov v liturgickej oblasti,“ uviedol arcibiskup Vasiľ.

Podľa jeho slov bude počúvať rozličné mienky a názory „a až tak mu nezáleží na tom, pri koľkých decibeloch sa to udeje, hlavné bude, aby sme sa navzájom pochopili“.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články