Výber nm: Každá slovenská diecéza bude mať miesto na hlásenie zneužívania, oznámili biskupi

Prehľad udalostí, ktoré ukazujú, že dialóg je možné viesť aj v dnešnej polarizovanej dobe.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

USA sa chcú vrátiť do UNESCO, aby vytvorili protiváhu čínskemu vplyvu
Foto: Flickr

Organizácia OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v pondelok oznámila, že sa do nej chcú vrátiť Spojené štáty americké. Návrat tejto krajiny do organizácie, ktorá má mandát na rozvoj vzdelávacieho, vedeckého a kultúrneho potenciálu svetového spoločenstva, sa bude spájať aj so spätným zaplatením poplatku vo výške vyše 600 miliónov dolárov, informovala agentúra AP.

Predstavitelia Spojených štátov tvrdia, že dôvodom na návrat do UNESCO bol rastúci vplyv Číny na aktivity UNESCO, obzvlášť na tie, ktoré sa týkajú umelej inteligencie a technologické vzdelávanie.

Návrat Spojených štátov budú ešte musieť schváliť členské štáty, no všeobecne sa očakáva, že pôjde iba o formalitu. Oznámenie o návrate USA do UNESCO bolo v sídle tejto organizácie v Paríži privítané potleskom a zatiaľ žiadna členská krajina nevzniesla námietku proti členstvu krajiny, ktoré bola kedysi najväčším prispievateľom do finančného fondu UNESCO.

USA a Izrael prestali financovať UNESCO po tom, ako sa táto organizácia rozhodla prijať Palestínu ako nečlenský pozorovateľský štát. Administratíva Donalda Trumpa v roku 2017 rozhodla o úplnom odchode z organizácie.

Generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulayová otázku členstva USA v organizácii riešila počas svojho doterajšieho funkčného obdobia od roku 2017 ako jednu zo svojich priorít. Súčasné rozhodnutie Spojených štátov privítala.

„Ide o historický moment pre UNESCO a takisto je to dôležitý deň pre multilateralizmus,“ uviedla Audrey Azoulayová.

Námestník ministra zahraničných vecí USA Richard Verma minulý týždeň predložil Azoulayovej list, v ktorom formalizoval úmysel USA znovu sa pripojiť k organizácii. V liste námestník konštatuje, že USA spozorovali pokrok v odpolitizovaní diskusie o Blízkom východe a v reforme riadenia agentúry.

Námestník štátneho tajomníka pre riadenie John Bass v marci povedal, že neúčasť USA v UNESCO posilnila Čínu a „oslabila našu schopnosť byť rovnako efektívni pri presadzovaní našej vízie slobodného sveta“.

John Bass dodal, že organizácia UNESCO je kľúčová pri stanovovaní štandardov pre technologickú a vedeckú výučbu po celom svete, takže „ak to [ako USA] myslíme so súperením s Čínou v digitálnom veku naozaj vážne, nemôžeme si dovoliť dlhšie chýbať“.

Samotná Čína účasť USA v organizácii UNESCO privítala. Jej veľvyslanec Jin Yang uviedol: „Byť členom medzinárodnej organizácie je vážna vec a dúfame, že návrat USA tentoraz znamená, že uznávajú poslanie a ciele organizácie.“

Riaditeľka UNESCO Azoulayová, ktorá je Židovka, si vyslúžila širokú pochvalu za svoje osobné úsilie o dosiahnutie konsenzu medzi jordánskymi, palestínskymi a izraelskými diplomatmi v súvislosti s citlivými rezolúciami UNESCO.

Azoulayová sa stretla aj so zástupcami amerických republikánov a demokratov, aby im vysvetlila svoje úsilie. Vďaka týmto stretnutiam mohla teraz vyjadriť presvedčenie, že rozhodnutie USA o návrate nebude ovplyvnené výsledkom budúcoročných prezidentských volieb.

Administratíva Joea Bidena už požiadala o zaradenie 150 miliónov dolárov do rozpočtu na rok 2024, ktorými by USA začali splácať svoj dlh voči organizácii. Ročné náklady UNESCO sa pohybujú vo výške okolo 530 miliónov dolárov. Pred odchodom USA z UNESCO príspevky tejto krajiny tvorili 22 percent celkových finančných prostriedkov agentúry.

Nemenovaný diplomat UNESCO vyjadril nádej, že návrat USA prinesie „viac ambícií a viac pokoja“ a pomôže oživiť programy na reguláciu umelej inteligencie, vzdelávanie dievčat v Afganistane a boj proti otroctvu v Karibiku.

Diplomat uviedol, že organizácia by privítala aj Izrael, pokiaľ by sa chcel vrátiť. Táto krajina vystúpila z UNESCO v roku 2012 po rozhodnutí Valného zhromaždenia OSN uznať Palestínu za nečlenský pozorovateľský štát.

Palestína si nárokuje územia, ktoré Izrael zabral počas stredovýchodnej vojny v roku 1967. Izrael tvrdí, že snahy Palestíny o uznanie v OSN majú za cieľ obísť rokovanie o urovnaní sporu a majú prinútiť Izrael k ústupkom.

Každá slovenská diecéza bude mať miesto na hlásenie zneužívania, oznámili biskupi
Foto: Pexels

Predseda Konferencie biskupov Slovenska arcibiskup Bernard Bober počas tlačovej konferencie oznámil, že slovenskí biskupi postupne na každom biskupskom úrade zriadia kontaktné miesta, kde bude možné nahlasovať prípady zneužívania detí zo strany klerikov, informoval denník Postoj.

Takéto miesta už zriadili biskupi v Košiciach, Banskej Bystrici a Bratislave. Ďalšie miesta budú zriadené postupne počas leta a jesene na každom biskupskom úrade.

„Všetci ľudia, ktorí budú mať pocit, že im bolo ublížené, tam budú mať dvere otvorené,“ uviedol Bober. KBS už v roku 2018 zriadila komisiu pre ochranu maloletých.

Počas rovnakej tlačovej konferencie arcibiskup Bober predstavil aj novú hovorkyňu KBS, ktorou sa stala Katarína Jančišinová. Nášmu portálu po oznámení svojej novej pozície poskytla exkluzívny rozhovor.

Arcibiskup uviedol, že to bude zmena nielen pre médiá, ale aj pre biskupov, pretože Jančišinová „bude hovoriť aj inou rečou, nielen tou, akou hovoria kňazi“.

Okresy na strednej Floride oznámili zintenzívnenie podpory vojnových veteránov. Nezostanú len pri poskytovaní bývania
Foto: Pexels

Sieť služieb pre bezdomovcov na strednej Floride, ktorú finančne podporuje federálna vláda USA, chce rýchlo ubytovať množstvo vojnových veteránov bez domova vo svojich okresoch, informujú miestne médiá.

Úradníci oznámili, že po ohlásení zdvojnásobenia federálnej podpory pre daný program chcú spustiť alebo vylepšiť množstvo aktivít slúžiacich veteránom, ako je zabezpečenie zdravotnej starostlivosti alebo pomoc s ubytovaním.

Kampaň sľubuje, že „nijaký veterán nezostane bokom“. Okrem ľudí, ktorí sa už stali bezdomovcami, kampaň sľubuje aj podporu veteránom, ktorým hrozí, že zostanú bez domova.

Región na strednej Floride už v podstate ukončil bezdomovectvo hendikepovaných veteránov, no nedávne sčítanie ľudu odhalilo, že v regióne je minimálne 189 veteránov bez domova. Tento údaj je všeobecne považovaný za podhodnotený.

V danom okrese od roku 2019, teda od posledného roku pred pandémiou ochorenia COVID-19, narástol výskyt bezdomovectva o 75 percent. Dôvodom tohto javu sú rastúce ceny nehnuteľností a nájmov a takisto duševné poruchy a drogové závislosti.

Vládny program sa preto nebude zameriavať iba na poskytnutie bývania bezdomovcom, ale aj na riešenie týchto aspektov ich života. Okrem iného sa pokúsi rozšíriť povedomie o možnosti danej pomoci, pretože množstvo bezdomovcov o ňu nepožiada jednoducho preto, že o nej nevie.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.