Výber nm: V mojom srdci je medzera v tvare Boha, povedala bývalá pro-choice aktivistka konvertujúca na katolicizmus

Prehľad udalostí, ktoré ukazujú, že dialóg je možné viesť aj v dnešnej polarizovanej dobe.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

V mojom srdci je medzera v tvare Boha, povedala bývalá pro-choice aktivistka konvertujúca na katolicizmus
Foto: Instagram

Kristin Turnerová bola otvorenou podporovateľkou potratov, ktorá neverila v Boha, uvádza agentúra Catholic News Agency. Turnerová dokonca verejne prednášala prejavy ako „Prečo sú potraty dobré pre spoločnosť“.

Turnerová však postupne nadobudla pro-life postoje a 21-ročná aktivistka teraz oznámila, že chce vstúpiť do Katolíckej cirkvi. „V mojom srdci je medzera v tvare Boha. Snažila som sa ju vyplniť všetkým možným. To však nie je možné. Potrebujem ho tak silno, ako on chce mňa.“

Aktivistka tvrdí, že k tomuto rozhodnutiu ju viedlo množstvo „drobností“, no jej pro-life postoje hrali zrejme najväčšiu úlohu.

Keď sa stala obeťou zneužívania zo strany stredoškolského učiteľa a mala podozrenie, že kvôli zneužívaniu mohla otehotnieť, začala Turnerová podrobnejšie skúmať otázku umelých potratov, čo ju prinútilo „prehodnotiť“ svoj postoj k tomuto problému.

„Uvedomila som si, že tento násilný čin voči mne je paralelný s násilným činom páchaným na nenarodenom dieťati, ktoré nie je vnímané ako plnohodnotný človek, jeho telo nie je rešpektované, a preto môže byť násilne zneužité,“ povedala Turnerová redaktorke Prudence Robertsonovej v nedávnom rozhovore pre EWTN Pro-Life Weekly.

„Keď som si to uvedomila, vedela som, že musím niečo urobiť. Myslela som si však, že pre mňa ako feministku v pro-life hnutí nie je miesto,“ uviedla.

Napriek tomu založila na svojom univerzitnom kampuse pro-life skupinu a neskôr aj neziskovú organizáciu s názvom Take Feminism Back (Zoberme si feminizmus naspäť). Táto skupina pomáhala matkám v núdzi a podporovala spoločenské zmeny, ktoré „zahŕňajú všetkých ľudí od lona po hrob“.

Od roku 2021 bola Turnerová riaditeľkou komunikácie pre organizáciu PAAU, ktorá združuje progresívne zmýšľajúcich ľudí s pro-life postojmi. Jej členovia v minulosti protestovali pred potratovými klinikami a americkým Najvyšším súdom.

Turnerová bola počas svojho pôsobenia v tejto organizácii dokonca uväznená na štyri dni po „záchrannej akcii“ vo Virgínii, počas ktorej aktivisti odhovárali ženy od umelého potratu. Organizácia tiež odhalila nezákonnú činnosť poskytovateľa potratov vo Washingtone, keď v blízkosti potratovej kliniky jej členovia našli telá 115 nenarodených detí.

Vďaka svojmu pro-life aktivizmu sa Turnerová cíti priťahovaná ku Katolíckej cirkvi. „Práve vďaka tejto práci a vďaka tomu, že som videla, aký plodný môže byť skutok obety a aký transformačný môže byť, ma to pritiahlo do Cirkvi,“ uviedla.

Veľký vplyv na ňu podľa nej mali aj rozhovory o Cirkvi, ktoré viedla s množstvom katolíkov zapojených do pro-life aktivizmu.

„Existuje veľa vecí, ktoré ma sem priviedli, ale tou hlavnou bolo vidieť, aké nevyhnutné je obetovať sa pre tieto nenarodené deti,“ uviedla Turnerová.

Myslím na vás, uistil pápež František rodinu zmiznutého dievčaťa
Foto: Wikimedia Commons

Pápež František počas pravidelnej modlitby Anjel Pána ubezpečil rodinu Emanuely Orlandiovej, už 40 rokov nezvestnej dcéry zamestnanca Vatikánu, o svojich modlitbách. Jej brat Pietro slová hlavy Katolíckej cirkvi považuje za znamenie, že Vatikán sa k prípadu zmiznutia nestavia ľahostajne, informoval denník Postoj.

František uviedol, že na Orlandiovcov myslí, obzvlášť na matku nezvestného dieťaťa, a modlí sa za nich. Pápež dodal, že sa to týka všetkých rodín, ktoré sa nachádzajú v podobnej situácii.

Pietro Orlandi, brat nezvestného dievčaťa, po pápežovom vyjadrení uviedol, že „tabu týkajúce sa Emanuely bolo konečne prelomené“. Františkove slová sú preňho „znakom nádeje, že sa čoskoro dopátrame k pravde“.

Emanuela Orlandiová sa 22. júna 1983 nevrátila domov po hodine flauty v Ríme a odvtedy je nezvestná. Jej zmiznutie upútalo veľkú pozornosť médií a ide o jednu z najväčších záhad v dejinách Vatikánu.

V súvislosti s prípadom sa objavilo aj veľké množstvo konšpiračných teórií. Jedna z nich napríklad tvrdila, že zmiznutie súvisí so sprisahaním s cieľom zabiť pápeža Jána Pavla II., ďalšie tvrdia, že prípad súvisí s finančnými škandálmi Vatikánskej banky alebo s rímskym podsvetím.

Hlavný vatikánsky prokurátor Alessandro Diddi minulý týždeň poskytol prokuratúre v Ríme informácie, ktoré považuje za relevantné. Informoval o tom vo štvrtok, presne na 40. výročie zmiznutia dievčaťa.

„Vietnamská Matka Tereza“ po rokoch bez domova pomáha stovkám sirôt
Foto: Twitter

Huynh Tieu Huong (54), ktorú vietnamské médiá prezývajú „vietnamská Matka Tereza“, v súčasnosti pomáha 346 sirotám. Kedysi však sama prežívala ťažký život opusteného dieťaťa, informoval portál GNN.

Huong prevádzkuje neziskovú organizáciu, ktorá sa venuje adopcii a starostlivosti o nájdené deti a siroty bez domova. Vďaka podpore darcov a dobrovoľníkov má 346 detí pod opaterou tejto organizácie možnosť získať vzdelanie, strechu nad hlavou, pozornosť dospelých a náležitú zdravotnú starostlivosť.

Samotná Huong nevie, kedy presne sa narodila. Identifikačný doklad, ktorý sa u nej našiel, keď ju niekto zanechal položenú na prahu dverí domu, spomínal iba rok 1968. Staršia bezdomovkyňa vtedy zabezpečila, aby bola Huong umiestnená do mladej rodiny z mesta Vinh Phu.

Neskôr však vyšlo najavo, že manželia v danej rodine sú sexuálni predátori, čiže Huong sa znovu začala túlať. V devätnástich rokoch však našla dievčatko, ktoré bolo opustené podobne ako ona, keď bola malá.

Čínsky darca jej vtedy pomohol s prenájmom bytu a so začiatkom podnikania. Keď dokázala uživiť seba a dievčatko, začala dobrovoľne pomáhať sirotám a starším ľuďom.

V roku 2001 založila charitatívne centrum, ktoré sa stará o opustené deti a siroty bez domova. Počet jeho klientov postupne prekročil číslo 300. Neskôr založila aj nadáciu Mother Houng Foundation, ktorá jej umožnila rozšíriť svoju činnosť aj do zámorských krajín, napríklad USA. Deťom v centre v súčasnosti prichádzajú pomáhať dobrovoľníci z celej Ázie.  

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články