V Berlíne sa stretnú predstavitelia svetových náboženstiev. Spoločne sa zasadia za mier

Pápež František na záverečnom ceremoniáli pri príležitosti 30. výročia Modlitieb za mier v Assisi v roku 2016. Foto: Santegidio.org
Už zajtra sa hlavné mesto Nemecka Berlín stane dejiskom jedného z najvýznamnejších medzinárodných podujatí venovaných mieru, ktoré organizuje Komunita Sant´Egidio. Tridsiaty siedmy raz sa na ňom stretnú predstavitelia najväčších svetových náboženstiev, aby takýmto spôsobom upozornili na potrebu budovania kultúry dialógu a hľadania mierových riešení.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Tohtoročné Modlitby za mier sa budú konať pod názvom Odvaha pre mier. Modlitebné podujatie sa každoročne koná za účasti širokého publika rôznych vekových kategórií zo všetkých kútov sveta. Pre tých, ktorí sa na podujatí nebudú môcť zúčastniť osobne, bude zabezpečený živý online prenos. Okrem Assisi, kde sa modlitby konali prvýkrát, hostili toto podujatie aj ďalšie mestá, napríklad Rím, Nikózia, Madrid, Barcelona, Mníchov, Lyon či Sarajevo.

Ako vysvetlil prezident Komunity Sant´Egidio Marco Impagliazzo, mesto Berlín bolo veľmi symbolickou voľbou: „V období, ktoré je svedkom obnovy mnohých múrov a rastu znepokojujúcej polarizácie, je príklad veľkého európskeho hlavného mesta, kde bol múr zbúraný silou demokracie, dialógu a toľkého trpezlivého úsilia pri hľadaní ciest k mieru, kľúčový a dáva nádej do budúcnosti.“

V období, ktoré je svedkom obnovy mnohých múrov a rastu znepokojujúcej polarizácie, je príklad veľkého európskeho hlavného mesta, kde bol múr zbúraný silou demokracie, dialógu a toľkého trpezlivého úsilia pri hľadaní ciest k mieru, kľúčový.

Na konferencii sa zúčastnia početní predstavitelia rôznych náboženstiev a kultúr, ako aj politickí predstavitelia a zástupcovia inštitúcií z tridsiatich troch krajín zo všetkých kontinentov. Medzi nimi aj prezident Nemeckej spolkovej republiky Frank-Walter Steinmeier, ktorý sa divákom prihovorí na otváracom ceremoniáli, a spolkový kancelár Olaf Scholz, ktorý vystúpi v jednom z diskusných panelov v dialógu s prezidentom komunity Marcom Impagliazzom.

Na podujatí sa zúčastnia delegácie významných predstaviteľov rôznych kresťanských cirkví, islamu, judaizmu a iných svetových náboženstiev vrátane významných budhistických a hinduistických delegácií z Japonska a Indie.

Z medzinárodných hostí svoju účasť prisľúbili napríklad prezident Guiney-Bissau Umaro Sissoco Embaló, veľký imám Al-Azharu Ahmed Al-Tayeb, predseda Konferencie európskych rabínov Pinchas Goldschmidt, kardinál a bolonský arcibiskup Matteo Zuppi a asýrsky patriarcha Mar Awa Royel z Iraku. Okrem nich sa na podujatí zúčastnia delegácie významných predstaviteľov rôznych kresťanských cirkví, islamu, judaizmu a iných svetových náboženstiev vrátane významných budhistických a hinduistických delegácií z Japonska a Indie.

Program odštartuje otvárací ceremoniál v nedeľu 10. septembra, na ktorom sa divákom prihovorí aj zakladateľ komunity Sant´Egidio Andrea Riccardi. Nasledujúce dni budú venované panelovým diskusiám na aktuálne spoločenské témy ako ekologická kríza, migrácia, medzináboženský dialóg, mierové dohody, demokracia a jej výzvy v súčasnej dobe, globalizácia, odzbrojovanie a umelá inteligencia.

Očakáva sa posolstvo pápeža Františka, ako aj svedectvá z krajín, v ktorých prebieha vojna, ako napríklad z Ukrajiny a z Afganistanu.

Modlitby za mier zakončia spoločné modlitby, ktoré budú prebiehať paralelne na viacerých miestach podľa jednotlivých náboženských tradícií a vyvrcholia podpisom apelu za mier za účasti všetkých zúčastnených náboženských a politických predstaviteľov. Očakáva sa posolstvo pápeža Františka, ako aj svedectvá z krajín, v ktorých prebieha vojna, ako napríklad z Ukrajiny a z Afganistanu.

Modlitby za mier sa pravidelne konajú aj za osobnej účasti rímskeho biskupa. Po svätom Jánovi Pavlovi II., ktorý prvé Modlitby za mier inicioval, sa na nich zúčastnil aj emeritný pápež Benedikt XVI. a viacero rokov ich svojou účasťou podporil aj pápež František. V rámci svojho minuloročného príhovoru sa okrem iného dotkol aj krehkosti mieru, ktorý, ako zdôraznil, je „vážne narušený, napadnutý a pošliapaný, a to aj v Európe, na kontinente, ktorý v minulom storočí prežil hrôzy dvoch svetových vojen – a teraz prežíva tretiu“. Mier je podľa pápežových slov jadrom náboženstiev, ich posvätných spisov a učenia a jeho výkrik sa nedá potlačiť.

Mier je posvätný a nikto nesmie používať meno Boha na požehnanie teroru a násilia.

Neuhasiteľný smäd po mieri „vyviera zo sŕdc matiek, je hlboko vpísaný do tvárí utečencov, vysídlených rodín, zranených a umierajúcich. A táto ich tichá prosba stúpa do neba. Nemá zázračný recept na ukončenie konfliktu, ale má posvätné právo prosiť o mier v mene všetkých tých, ktorí trpia, a zaslúži si byť vypočutá,“ vyjadril nevyhnutnosť práce pre mier Svätý Otec.

Svoj príhovor zakončil pápež František výzvou ku všetkým zúčastneným, aby sa nikdy nezmierili s vojnou, ale pestovali semienka zmierenia. Zdôraznil, že náboženstvá sa nemôžu zneužívať na vojnu. „Mier je posvätný a nikto nesmie používať meno Boha na požehnanie teroru a násilia,“ zdôraznila hlava Katolíckej cirkvi.

Prvé stretnutie predstaviteľov svetových náboženstiev s cieľom zjednotiť sa v modlitbe za mier sa konalo v talianskom meste Assisi za pontifikátu pápeža Jána Pavla II. v roku 1986. Pápežova vízia bola jednoduchá a hlboká: spojiť veriacich všetkých svetových náboženstiev v meste svätého Františka, zdôrazňujúc modlitbu za mier v bratskom spoločenstve tvárou v tvár hrôze vojny.

Stretnutie toľkých náboženských predstaviteľov, aby sa modlili, je samo osebe pozvaním, aby si dnešný svet uvedomil, že existuje aj iný rozmer mieru a iný spôsob jeho podpory.

Pri tejto príležitosti vtedajší Petrov nástupca Ján Pavol II. povedal: „Stretnutie toľkých náboženských predstaviteľov, aby sa modlili, je samo osebe pozvaním, aby si dnešný svet uvedomil, že existuje aj iný rozmer mieru a iný spôsob jeho podpory, ktorý nie je výsledkom kontraktov, politických kompromisov ani ekonomického vyjednávania. Je to výsledok modlitby, ktorá v rozmanitosti náboženstiev vyjadruje vzťah s najvyššou mocou, ktorá presahuje všetky naše ľudské schopnosti.“ Jeho výzvu vypočul aj svet: zbrane celý deň mlčali.

Svoj príhovor ukončil Ján Pavoll II. výzvou, aby duch Assisi nezanikol, ale našiel svojich nasledovníkov. Komunita Sant´Egidio sa tejto výzvy chopila a pokračovala v obnovovaní a šírení ducha Assisi – priateľstva, modlitby a angažovanosti za mier. Od roku 1987 iniciuje komunita každý rok modlitebné stretnutie za účasti tisícov mužov a žien rôznych náboženstiev, ktorých spája túžba budovať mier.

Na pôde mierových rokovaní je Komunita Sant´Egidio aktívna už od svojho založenia v roku 1968. K jej najväčším úspechom patrí podpísanie mierovej dohody v Mozambiku, za čo si vyslúžila nomináciu na Nobelovu cenu za mier, či rozbehnutie mierových rokovaní medzi partizánmi a vládou v Guatemale. Za zmienku stojí aj vypracovanie tzv. Rímskej platformy na ukončenie občianskej vojny v Alžírsku.

Prečítajte si tiež

Je našou povinnosťou pomáhať odzbrojovať srdcia a vyzývať na zmierenie

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.