Výber nm: Pravoslávne cirkvi by sa mali stať nástrojmi mieru na Ukrajine, domnieva sa kardinál Zuppi

Prehľad udalostí, ktoré ukazujú, že dialóg je možné viesť aj v dnešnej polarizovanej dobe.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Cyril Vasiľ rebelantom v Indii: Ste so Svätým Otcom alebo dáte prednosť hlasu výtržníkov?
Foto: Twitter

Ako sme vás informovali v predchádzajúcom vydaní Výberu nm, arcibiskup Cyril Vasiľ, pápežský delegát s osobitnými právomocami pre katolíkov Sýrsko-malabarskej cirkvi, odišiel do indickej archieparchie Ernakulam-Angamaly urovnávať liturgické spory.

Väčšina laikov a kňazov tam proti vôli pápeža Františka odmieta liturgickú reformu, podľa ktorej sa má kňaz počas slávenia liturgie Eucharistie otočiť tvárou na východ (ad oriente).

Po tom, ako sa vladyka Vasiľ stretol so skupinou veriacich, sprostredkoval rebelujúcim kňazom stanovisko Svätej stolice a slávil svätú liturgiu v sídle tamojšej cirkvi na Hore svätého Tomáša v meste Kochi, informoval denník Postoj.

Podľa stanoviska Svätej stolice, ktoré vladyka sprostredkoval kňazom, si pokračujúca neposlušnosť voči Vatikánu vyžiada kánonický trest. Akékoľvek neuposlúchnutie nariadenia Vatikánu bude Cirkev považovať za „dobrovoľnú, osobnú a zavinenú neposlušnosť voči Svätému Otcovi“.

Pokiaľ by nejakému kňazovi hrozilo pre uposlúchnutie príkazov Svätej stolice nebezpečenstvo, môže liturgie sláviť aj neverejne, uvádza sa ďalej v stanovisku.

Vasiľ rebelujúcim kňazom takisto povedal, že počas liturgie musia spomínať meno svojho biskupa a vo všetkých farských a filiálnych chrámoch má byť prečítaný list pápeža Františka.

„Poslúchnutie legitímnej autority zo strany kňazov by bolo dobrým príkladom pre veriacich,“ dodal vladyka Vasiľ.

Dva dni pred sprostredkovaním pápežovho listu vladyka Vasiľ slávil svätú liturgiu na Hore svätého Tomáša v meste Kochi. Počas kázne upriamil pozornosť na príklad Panny Márie ako poslušného človeka a vyzval tak na poslušnosť voči Bohu a jeho Cirkvi.

„Ste so Svätým Otcom, chcete zostať kňazmi a členmi Katolíckej cirkvi a vašej Sýrsko-malabarskej cirkvi, alebo chcete dať prednosť hlasu výtržníkov, ktorí vás vedú k neposlušnosti voči Svätému Otcovi, legitímnym pastierom vašej Sýrsko-malabarskej cirkvi a Katolíckej cirkvi?“ opýtal sa vladyka neposlušných kňazov počas homílie.

Vladyka sa rebelantov opýtal, či sa chcú postaviť na stranu poslušnosti voči pápežovi, alebo „v mene falošnej solidarity alebo preto, že ste boli zastrašení“, na stranu „niektorých kňazov, ktorí [ich] vedú k faktickej odluke od Katolíckej cirkvi“.

„Dáte sa zastrašiť malými skupinami násilných demonštrantov, ktorí plnia plány niektorých temných síl a prichádzajú narušiť alebo dokonca zabrániť sláveniu Qurbany (Eucharistie) podľa synodálneho rozhodnutia? Ste s pápežom alebo proti nemu?“ opýtal sa.

Laikom vladyka položil rovnakú otázku – sú pripravení nasledovať Cirkev a jej príkazy alebo viac dôverujú niektorým neposlušným kňazom?

„V podstate vás zneužívajú tým, že vás pozývajú na protesty; snažia sa z vás urobiť svojich prívržencov s ich dlhoročným učením a napokon vás využívajú ako nedobrovoľných a často nevedomých rukojemníkov vo svojej svätokrádežnej vzbure,“ uviedol.

Na záver homílie vladyka pokľakol a uviedol, že neposlušnosť voči pápežovi nemôže Boh požehnať.

„Pred naším Pánom vás prosím na kolenách a osobne prosím o odpustenie za čokoľvek zo strany kohokoľvek, kto mohol uviesť akýkoľvek dôvod na skutočné alebo domnelé ospravedlnenie tejto vzbury. Rovnako vás na kolenách žiadam, aby ste sa už viac nepodieľali na tomto hriechu proti nášmu Pánovi a Katolíckej cirkvi, a to na odmietaní sláviť svätú Qurbanu (Eucharistiu) jediným legitímnym spôsobom, spôsobom schváleným Svätým Otcom,“ dodal.

Pravoslávne cirkvi by sa mali stať nástrojmi mieru na Ukrajine, domnieva sa kardinál Zuppi
Foto: Twitter/@Flash_news_ua

Pápežský mierový vyslanec pre Ukrajinu kardinál Matteo Zuppi vyzval Európsku úniu na väčšie úsilie o mier na Ukrajine, informovala agentúra Kathpress. „Robí príliš málo, mala by robiť oveľa viac,“ povedal Zuppi pre milánsky internetový portál Il Sussidiario.

Špeciálnu úlohu v procese dosiahnutia spravodlivého mieru by podľa neho mali mať pravoslávne cirkvi. „Chcel by som, aby sa stali nástrojmi mieru a našli spôsoby dialógu,“ uviedol Zuppi.

Bolonského arcibiskupa a predsedu Talianskej biskupskej konferencie Zuppiho v máji pápež František vymenoval za vedúceho mierovej misie na ukončenie vojny na Ukrajine. Po cestách na Ukrajinu, do Ruska a Spojených štátov plánuje kardinál odcestovať aj do Pekingu. Dátum tejto cesty zatiaľ nie je známy.

Zuppi uviedol, že všetci jeho partneri v dialógu chceli mier, no každý si ho predstavoval inak. „Tieto argumenty nesmú viesť k tomu, že stratíme prehľad o jasnej zodpovednosti – o tom, kto je agresor a napadnutý,“ povedal kardinál. „Mier sa dá dosiahnuť iba dialógom,“ dodal.

Generálny predstavený jezuitov odsúdil konfiškáciu univerzity v Nikarague
Foto: Facebook

Generálny predstavený Spoločnosti Ježišovej P. Arturo Sosa odsúdil konfiškáciu Stredoamerickej univerzity (UCA) diktátorom Danielom Ortegom v Nikarague a označil tento krok za „nespravodlivý“ a škodlivý pre krajinu, informovala agentúra CNA.

Konfiškácia majetku UCA, ktorá je považovaná za jednu z najdôležitejších vzdelávacích inštitúcií v krajine a bez ktorej zostalo viac ako 9 500 študentov bez prístupu k vzdelaniu, sa stala terčom kritiky na národnej aj medzinárodnej úrovni.

Páter Sosa v liste adresovanom provinciálnemu domu pre Strednú Ameriku v San Salvadore, na čele ktorého stojí P. José Domingo Cuesta SJ, vyjadril „veľké zdesenie a ešte väčšiu bolesť nad dôsledkami pre mladých a celý nikaragujský ľud“.

Generálny predstavený jezuitov okrem odsúdenia konfiškácie vyjadril aj solidaritu s pedagogickými aj administratívnymi zamestnancami univerzity.

„Obvinenia vznesené proti UCA sú úplne falošné a nemajú žiadne opodstatnenie. Okrem toho UCA bolo odopreté právo na legitímnu obhajobu. Spravodlivý súdny proces s nestrannou justíciou by odhalil pravdu o celom sprisahaní, ktoré vláda uskutočnila proti UCA po mládežníckych protestoch v roku 2018, ako aj proti mnohým ďalším dielam Katolíckej cirkvi a tisícom inštitúcií občianskej spoločnosti s cieľom udusiť ich, zatvoriť alebo si ich privlastniť,“ zdôraznil.

Podľa Sosu je UCA majákom sociálnej angažovanosti, práva na slobodné myslenie a kvalitného vzdelania. Konfiškácia univerzity je podľa neho ďalším z prejavov zhoršujúcej sa atmosféry v krajine. Sosa vyzval aj na zmierenie a dialóg.

„Pripájam sa k požiadavke, aby sa toto súdne opatrenie proti UCA zvrátilo a napravilo, aby sa zastavila agresia vlády voči nej a jej členom, aby sa otvorili cesty dialógu založenému na pravde, slobode a práve na kvalitné vzdelanie pre mládež a pre všetkých obyvateľov Nikaraguy,“ uviedol.

UCA, ktorú v roku 1960 založili jezuiti, čelí od protivládnych protestov v roku 2018 represiám zo strany vlády. Príkaz na konfiškáciu univerzity je len jedným z mnohých prejavov boja vlády proti katolíckym inštitúciám a disentu.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články