Čo nám (ne)ponúkajú politické strany

Zdroj: Pexels
V tomto období sa z okrajov ciest a rôznych médií na nás pozerá množstvo tvárí politikov, sme bombardovaní predvolebnými sloganmi a všetkým tým, čo je spojené s predvolebnou kampaňou. Ako sa v tom všetkom zorientovať?

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

predchádzajúcej úvahe sme sa zamerali na to, podľa akých kritérií zvyčajne pristupujeme k voľbe politickej strany. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na ponuku politických strán.

Ani na Slovensku nechýbajú strany, ktoré je možné zadeliť podľa obvyklých politologických schém, teda pravicové, ľavicové či stredové. Nechýbajú ani strany s rôznymi diferenčnými nálepkami ako konzervatívne, liberálne, sociálne, demokratické, kresťanské, národnostné či národné. Toto nálepkovanie má svoj význam, lebo pomáha strane zaradiť sa do určitého spektra a následne voličovi uľahčuje výber.

Máme teda na výber široké spektrum strán, čo zodpovedá pluralitnej demokratickej spoločnosti a dáva možnosť voličom vybrať si stranu, ktorá zodpovedá ich kritériám. Z tohto pohľadu sme teda ďaleko od totalitného systému jednej strany.

Pomerne pestrá škála politických strán sa však môže relatívne jednoducho zmeniť z legitímneho a rešpektovaného názorového a hodnotového zastúpenia na politické bojisko. V ňom sa strany stavajú do protikladu s inými, čo najviac sa vyhrocujú, len aby sa odlíšili a prilákali potenciálneho voliča. Práve to môžeme sledovať na našej politickej scéne.

V takomto kontexte vznikajú naratívy, ktoré vytvárajú politických nepriateľov alebo budujú identitu strany tým, že sa čo najviac vyhraňujú. Avšak takáto identita je krehká, lebo ak sa takzvaný nepriateľ či protistrana pominie alebo nie je možné jej oponovať, identita stráca silu a vízia strany jasnosť.

Pomerne pestrá škála politických strán sa však môže relatívne jednoducho zmeniť z legitímneho a rešpektovaného názorového a hodnotového zastúpenia na politické bojisko.

Žiaľ, takáto marketingová stratégia je u nás dominantná, a to aj na úkor politického dialógu a presadzovania spoločného dobra. Preto je dôležité rozlišovať, čo sú predvolebné slogany, prezentovanie sa strán, a treba myslieť aj na pravdepodobnú povolebnú situáciu. Samozrejme, stále sa bude dať oponovať a blokovať rôzne návrhy z opačného spektra. No tak či tak strany, aspoň tie, ktoré sa ocitnú v koalícii, sa budú musieť snažiť hľadať spoločný konsenzus a viesť politický dialóg. Nebolo by načase, aby naše politické strany dokázali spoločne hľadať a presadzovať čo najlepšie možné riešenia pre Slovensko a jeho občanov?

Potrebujeme strany, ktoré sú schopné čeliť výzvam a problémom spoločnosti a sveta 21. storočia. Teda strany a politikov, ktorí sú schopní nachádzať dlhotrvajúce, integrálne a odborné riešenia. To všetko s efektívnosťou a konkrétnosťou v procesoch, aplikácii a dosahoch v mene modernizácie, inovácie, rozvoja krajiny a každého jej občana. Strany, ktoré nie sú založené na jednej alebo veľmi úzkej skupine osôb, ale otvorené všetkým, ktorí by sa stotožnili s ich víziou, cieľmi, charakterom a programom a zároveň sú ochotní angažovať sa v danom duchu. Strany, ktorých členovia sa správajú kultivovane a vyjadrujú sa s rešpektom voči každej jednej osobe a obzvlášť voči svojim politickým náprotivkom.

Prečítajte si tiež

Podľa akých kritérií volíme?

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články