„Dnes viac než kedykoľvek predtým je všetko hlboko propojené a ochranu životného prostredia nemožno oddeliť od zaistenia spravodlivosti pre chudobných a hľadania riešení štrukturálnych problémov globálnej ekonomiky. Potrebujeme opraviť modely rastu, ktoré nedokážu zaručiť rešpekt k životnému prostrediu, otvorenosti k životu, starostlivosti o rodinu, sociálnu rovnosť, dôstojnosť pracovníkov a práva budúcich generácií,“ odkázal v roku 2019 mladým ekonómom a podnikateľom pápež František.
Týmito slovami zároveň odštartoval iniciatívu s názvom Františkova ekonomika, ktorá má za cieľ vyvolať vo svete zmenu, ktorá by transformovala globálnu ekonomiku do jej ľudskejšej podoby. Iniciatíva sa rýchlo rozšírila do všetkých kútov sveta a po štyroch rokoch začína prinášať prvé ovocie. Jej nositeľmi sú mnohí odborníci, ekonómovia, podnikatelia, aktivisti a hlavne mladí ľudia.
„Vaše univerzity, vaše firmy a vaše organizácie sú dielňami nádeje na vytváranie nových spôsobov pochopenia ekonomiky a pokroku, na boj proti kultúre plytvania, v dávaní hlasu tým, ktorí ho nemajú, a na navrhovanie nových životných štýlov. Až keď náš ekonomický a sociálny systém nevyprodukuje jedinú obeť, jedinú vyradenú osobu, budeme môcť osláviť sviatok celosvetového bratstva,“ pripomína im pápež František.
Františkova ekonomika však nevytyčuje len cieľ na tomto globálnom poli, ale rovno ponúka aj dvanásť konkrétnych oblastí (tzv. villages, obcí), v ktorých angažovaní mladí ekonómovia, súčasní či budúci podnikatelia a aktivisti môžu medzi sebou diskutovať, prinášať nápady a realizovať spomínanú zmenu. O aké oblasti ide a aké otázky riešia?
Politika k šťastiu
Aký je účel ľudského života, ktorý by mali podporovať a presadzovať hospodárske politiky? Ak ide o šťastie, ako by sa malo porovnávať s inými meradlami blahobytu, ako sú schopnosti, ľudský rozkvet, príležitosti, sloboda a podobne? Zisťujeme, že ak sú vzťahy kľúčové pre šťastie, mala by ekonomika opustiť svoju metodológiu založenú na individualizme a zvážiť tiež rodinu a ďalšie komunitné rozmery ľudského života ako legitímnych aktérov sociálneho blahobytu? A aké sú sociálno-ekonomické politiky, ktoré podporujú tento rozmer? V tejto oblasti ide o skúmanie blahobytu v celosvetovej praxi a verejných politikách ako z makroekonomického, tak aj z mikroekonomického pohľadu.
Energie a chudoba
Naša ekonomická paradigma je založená na nekonečnom raste s následným nárastom spotreby energie a nákladov na jej výrobu. Okrem toho je vzťah medzi ekonomickým rastom a fosílnymi palivami ekologicky degradujúci a sociálne nerovný. Transformácia tohto vzorca vyžaduje prechod k nízkouhlíkovému systému, ale nielen to. Prechod by nemal byť iba čistý, ale aj inkluzívny. Hlavnou otázkou teda je, ako prejsť na nulové emisie v energetickom priemysle a byť inkluzívny a ako sa vysporiadať so sociálnymi dosahmi tohto prechodu.
Životný štýl
Pápež František dlhodobo vyzýva k zodpovednému správaniu v oblasti spotreby, výroby a rozhodovania s cieľom zaistiť hodnotný život pre všetkých. Mladí ekonómovia a podnikatelia môžu na tomto fóre navrhovať nové spôsoby života v boji proti kultúre plytvania, čo je tiež úzko spojené s debatou týkajúcou sa merania bohatstva a blahobytu.
Podnikanie a mier
Ekonomické problémy sú veľmi často koreňom konfliktov na lokálnej aj na medzinárodnej úrovni, hoci ekonomika, firmy a trh môžu zároveň prispievať k podpore mierových a rovnostárskych vzťahov, smerujúcich k všeobecnému dobru. Ako ovplyvňujú ekonomické aktivity vznik konfliktov? Akú rolu hrajú veľké spoločnosti pri predchádzaní alebo podporovaní konfliktov a ich príčin? Akú rolu hrajú banky, finančný sektor a investori pri podpore sociálnych konfliktov? Aj toto sú otázky, ktorými sa oblasť Podnikanie a mier zaoberá.
Ženy pre ekonomiku
Táto oblasť podporuje plnú účasť žien na ekonomickom živote a prechode k novému, lepšiemu ekonomickému systému. Ženy majú výnimočné talenty. Majú systémový pohľad, ktorý dokáže zachytiť vzájomné vzťahy medzi spoločnosťou a prírodou, a schopnosť skúmať jednotlivé zložky blahobytu ľudí pri zaistení udržateľnosti. Starostlivosť a neplatená práca by mali byť uznávané ako kľúčové ekonomické aktívum. Zníženie nerovností a rozdielu medzi pohlaviami je kľúčové: nemali by sme zaistiť iba rovnakú mzdu, ale tiež rovnaký prístup k zdravotnej starostlivosti, právnej ochrane a politikám, ktoré sa snažia o zosúladenie materstva s pracovným životom.
Biznis v premene
Ekonomika čelí veľkej transformácii v dôsledku ekologickej krízy, technologickej revolúcie a s tým súvisiacich sociálnych zmien. Firmy sú stále viac vyzývané k reakcii na tieto hlboké zmeny, ktoré ovplyvňujú nielen ich produkty a služby a spôsob, akým sa vyrábajú, ale aj ich účel a ich vnútorné a vonkajšie vzťahy. Toto fórum ponúka priestor podeliť sa o skúsenosti a návrhy, ako realizovať túto transformáciu bez toho, aby niekoho vyraďovala, ale, naopak, zahrnula najchudobnejších a najzraniteľnejších.
Práca a starostlivosť
Každá žena a muž na tejto zemi sú pozvaní starať sa o stvorenie. Ľudia poskytujú starostlivosť jeden druhému, starajú sa o zem (ale aj ju poškodzujú), rovnako sa však môžu starať o svoju prácu. Práve preto je potrebné pracovať na perspektíve „integrovanej ľudskej ekológie“, ako vyzýva pápež František. Táto oblasť kladie za cieľ skúmať prácu a starostlivosť, ktoré sa môžu rozvíjať spoločne v kontexte hlbokých technologických, sociálnych a regulačných zmien, ktoré prežívame. Snaží sa nájsť spôsoby práce a spravodlivosti, ktoré by viedli k zodpovednosti, láske a rešpektu k sebe navzájom, ako aj k celému stvoreniu.
„CO2“ nerovností
Žijeme vo svete rastúcich nerovností ako medzi komunitami, tak aj v ich vnútri. Ak chceme vybudovať ekonomiku, ktorá sa dokáže regenerovať a z princípu je inkluzívna, ktorá nespôsobuje ani jednu obeť, musíme najprv porozumieť zdrojom a príčinám nerovností. Na dosiahnutie tohto cieľa je nevyhnutné pracovať a podporovať výskum, prijímať nové ekonomické modely, vyvíjať komunitné projekty a propagovať inkluzívne obchodné nápady s cieľom podporovať vzájomné porozumenie, empatiu a spoluprácu. Týmto spôsobom budeme môcť vybudovať ekonomický systém, ktorý slúži všetkým bez ohľadu na ich príjem, pohlavie, rasu, triedu, rodinu alebo pôvod, kde môže každý prosperovať a cítiť sa začlenený.
Riadenie a dar
Konvenčné ekonomiky môžu viesť k obmedzenému pohľadu na prírodu a človeka. Aký antropologický pohľad je potrebný na prehodnotenie riadenia? Aký je účel podnikania? Aké by mali byť kritériá výkonu? A ako by sme mali prehodnotiť vzťahy v práci? Existuje v podnikaní priestor na dávanie a nezištnosť? Môže byť podnikanie miestom, kde sa dáva život? Táto oblasť skúma nové prístupy k udržateľnému riadeniu, ktoré prispievajú k Františkovej ekonomike.
Povolanie a zisk
Táto oblasť sa snaží nájsť správny integrovaný vývoj medzi ekonomickým rastom, ziskom a vyvážením dôležitých prvkov ľudských vzťahov, ako je nasledovanie svojej vášne, misie a zmyslu. Ako môžeme pracovať so svojou intuíciou, aby sme smerovali samých seba a naše organizácie k lepšiemu svetu a venovali svoju energiu väčšiemu poslaniu? Ako môžeme efektívne zlúčiť svoje povolania so spoločnými cieľmi, akými sú napríklad ciele udržateľného rozvoja, environmentálne, sociálne kritériá, všeobecný prospech?
Agrikultúra a spravodlivosť
Agrikultúra je základom výroby potravín, zatiaľ čo spravodlivosť je základom každého demokratického systému. Pokiaľ sú tieto dve oblasti vzájomne prepojené a v súlade, tvoria základ slobodnej a dôstojnej spoločnosti, kde sú v centre pozornosti ľudia. Túto oblasť zastupujú sociálni aktivisti, farmári, podnikatelia a výskumníci.
Financie a ľudskosť
Prestať investovať do ľudí za účelom väčšieho krátkodobého zisku je pre spoločnosť zlým podnikateľským modelom. Posledná oblasť sa venuje tejto „zlatej zásade“ financií a ekonomiky a navrhuje zlepšiť postupy. Dôvera je pre investície, ktoré slúžia všeobecnému dobru, zásadná. Je tiež zakotvená v ľudskej spolupráci. Ako sa môžu financie stať inkluzívne a slúžiť ľudskosti?
Všetky tieto oblasti sú dôkazom toho, že Františkova ekonomika je o otvorenom dialógu a spolupráci. Zapájajú sa do nej nielen odborníci a ekonómovia, ale aj mladí ľudia, podnikatelia, aktivisti a bežní občania. Každý z nás môže prispieť k tejto zmene a pomôcť vytvoriť ekonomiku, ktorá slúži všetkým ľuďom. Je čas, aby sme začali jednať a spoločne hľadať riešenia pre lepší svet. Najbližšie sa o to môžeme pokúsiť už tento piatok 6. októbra na celosvetovom stretnutí Františkovej ekonomiky.