Politická anketa: Podporili by ste zníženie DPH na potraviny?

Pokračujeme treťou z piatich politických ankiet pred septembrovými parlamentnými voľbami. Tentoraz sme sa zaujímali o ekonomiku.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Anketové otázky sme zamerali na päť oblastí: ekonomiku, zdravotníctvo, justíciu, školstvo a rodinnú politiku. Ku každej oblasti dostali strany dve otázky. Na prvú mali odpovedať vždy jedným slovom (áno – nie – neviem), pri druhej sme im odpoveď obmedzili na maximálne 150 slov. Oslovili sme strany a hnutia, ktoré by podľa augustového prieskumu agentúry Focus získali aspoň 5 % hlasov. Hnutie Sme rodina a koalícia OĽaNO a priatelia, KÚ a Za ľudí na naše otázky nereagovali, hnutie Republika sa do ankety odmietlo zapojiť.

Odpovede zástupcov politických strán vám až do volieb prinášame na pokračovanie v piatich častiach. V každej z nich sa venujeme jednej zo spomenutých oblastí.

V oblasti ekonomiky sme stranám položili nasledujúce otázky: (Pozn.: Poradie odpovedí zodpovedá poradiu politických strán v prieskume.)

  • Podporili by ste zníženie DPH na potraviny?
  • Slováci míňajú na potraviny podstatnú časť príjmu. Od augusta 2021 sa ich cena zvyšovala spolu s ostatnými nákladmi. A hoci medziročné tempo zdražovania sa v júni 2023 spomalilo v oblasti potravín a nealkoholických nápojov na 18,9 %, aj tak je to z dlhodobého hľadiska náročné. Krajiny ako Poľsko či Rakúsko znížili DPH na potraviny, Taliansko dalo nulovú DPH na základné potraviny, ako sú pečivo či cestoviny. Aké riešenia máte pripravené na to, aby ste občanom Slovenska pomohli s vysokými cenami potravín, a čo si myslíte o možnosti zníženia alebo škrtania DPH po vzore spomínaných krajín?

Richard Takáč, SMER-SSD

NIE. Strana SMER-SSD aj v tomto volebnom období, keď bola v opozícii, dokázala, že vie prinášať riešenia problémov a kríz. Suplovali sme úlohu vlády, keďže vláda Matoviča ani Hegera neprišla s návrhom na stabilizáciu cien potravín a vysokej inflácie, ktorá bola na Slovensku najvyššia v rámci Európskej únie. Zorganizovali sme tri okrúhle stoly so zástupcami všetkých dotknutých, z čoho vzišli návrhy dvoch zákonov o cenách a o sociálnom poistení. Vďaka obom zákonom sa ceny potravín môžu stabilizovať a dokonca aj znižovať.

Existujú aj ďalšie kroky, ktoré by mali nasledovať. V súčasnej situácii treba rozšíriť zoznam potravín, pri ktorých je znížená 10-percentná DPH. Prax ukazuje, že do zoznamu by sa mohli zaradiť aj rastlinné náhrady za mliečne výrobky, keďže čoraz viac ľudí trpí laktózovou intoleranciou. Ďalším bodom je zvýšenie potravinovej sebestačnosti a bezpečnosti. Aj tu treba vytvoriť zoznam potravín a produktov, v ktorých vieme byť sebestační. Ide o určité druhy ovocia, zeleniny, zemiakov, vajíčok, mliečnych či pekárenských výrobkov. Na tieto potraviny by bola znížená DPH.

Štefan Kišš, Progresívne Slovensko

NIE. Sme za zachovanie súčasného stavu, teda že základné potraviny zostanú v zníženej sadzbe DPH. O čom ale sme pripravení diskutovať, je to, aké potraviny sa v kategórii základných nachádzajú.

Kamil Šaško, Hlas-SD

ÁNO. Bola to práve sociálnodemokratická vláda, ktorá už v minulosti znížila sadzbu DPH na základné potraviny na 10 %. HLAS-SD ako jediná skutočne ľavicová a sociálnodemokratická strana už niekoľko mesiacov presadzuje balík konkrétnych opatrení na zníženie vysokých cien potravín. Ide o efektívne zastropovanie obchodných prirážok na potraviny pre obchodné reťazce, rozšírenie spotrebného koša tzv. základných potravín a zníženie DPH na všetky tieto základné potraviny na 10 %. Tiež 0 % DPH na predaj potravín z dvora a dôsledná kontrola – „cenová polícia“.

Je potrebné si uvedomiť, že spoločne s Estónskom čelíme v rámci krajín eurozóny suverénne najvyššej úrovni zdražovania potravín, a preto sme naše návrhy opakovane vo forme konkrétnych legislatívnych návrhov predložili aj na rokovanie NR SR, kde však boli doslova zhodené zo stola. Navyše, bývalá vláda pod vedením Eduarda Hegera, ale ani súčasná úradnícka vláda nebola schopná do dnešného dňa predložiť ani jeden návrh riešenia. Aj preto je nosnou líniou strany HLAS-SD silný štát v oblasti cien potravín.

Jozef Hajko, Kresťanskodemokratické hnutie

NIE. Možnosti znižovania cien potravín cez nižšiu sadzbu DPH si Slovensko do veľkej miery vyčerpalo v časoch, keď to vôbec nebolo nevyhnutné. V roku 2016 vláda Roberta Fica rozhodla o znížení sadzby DPH na 10 % na viaceré základné potraviny. Dnes nie je priestor na výraznejší pokles. Navyše, plošné zlacnenie potravín cez nižšie dane nie je adresným opatrením, dopadlo by na všetkých, i na tých, ktorí to nevyhnutne nepotrebujú.

Keďže predaj potravín je na Slovensku značne koncentrovaný do niekoľkých reťazcov a ceny sú vyššie ako v Poľsku či Česku, vláda sa mala už dávnejšie zamerať na sledovanie ich hospodárenia a na primeranosť ich marží. Má na to inštitúcie, ako sú ministerstvo financií či protimonopolný úrad. Vláda sa musí viac zamerať na energetickú politiku, lebo drahé energie vstupujú do cien potravín. Zároveň treba prijať zákon o energetickej chudobe a cielene ním podporiť tých najzraniteľnejších. Tak im ostane v peňaženkách viac peňazí na potraviny.

Jarmila Halgašová, Sloboda a Solidarita

NIE. Zníženie DPH na potraviny sa nijako neprejaví v znížení ich konečných cien na pultoch, ale pomôže bohatnúť obchodným reťazcom, ktoré majú obrovské zisky už dnes. Skutočným riešením je cielená pomoc sociálne najslabším skupinám obyvateľstva v čase krízy. Zároveň, naším cieľom je zabezpečiť ekonomický rast, čo dokáže jedine SASKA. Na konci dňa budú mať ľudia vyššie príjmy, za ktoré si budú môcť kúpiť nielen viac, ale aj kvalitnejšie potraviny. Veľmi dôležitou súčasťou politiky znižovania cien potravín je investičná pomoc pre potravinársky priemysel tak, aby ten mohol znižovať svoje náklady a byť tak konkurencieschopnejším.

Zuzana Škopcová, Slovenská národná strana

ÁNO. Jednoznačne je potrebné zmeniť sadzbu DPH po vzore či už Česka, Maďarska, Rakúska, alebo Talianska. Ten, kto išiel nakupovať do okolitých štátov, tak vie jasne porovnať ceny potravín aj kvalitu a na jednom väčšom nákupe vie ušetriť aj 50 až 60 eur. Je priam nutné, aby sme podporovali domácich pestovateľov, výrobcov a spracovateľov. Malým a stredným domácim podnikateľom je potrebné znížiť daňové a odvodové zaťaženie, aby boli konkurencieschopní.

Musíme podporiť slovenských potravinárov a zabezpečiť zvyšovanie podielu slovenských potravín na pultoch obchodov. S tým súvisí aj obmedzenie dvojakej kvality potravín na slovenskom trhu v porovnaní s európskym trhom. Taktiež nesmieme zabudnúť, aby sme stále kontrolovali dovezené potraviny. Žiadny dovoz GMO potravín nie je na našom trhu vítaný. Ako aj ceny základných surovín dovážaných na Slovensko nesmú likvidovať domácich pestovateľov či výrobcov. Občania Slovenskej republiky nesmú byť občanmi druhej kategórie v akejkoľvek oblasti na úkor prijímaných nezmyslov touto a bývalou vládou.

Prečítajte si tiež

Politická anketa: Sú súčasné čakacie lehoty k špecialistom v poriadku?

Politická anketa: Je bývanie pre mladé páry v súčasnosti dostupné?

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.