Tajomstvo života

Výkrik, ktorý sa vyskytuje vo Svätom písme, charakterizuje celé stvorenie a každého človeka. Ide o výkrik, ktorý je zároveň výkrikom bolesti i radosti.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Tento výkrik je črtou človeka. Aj dnes: tragické udalosti migrantov, vojen, pohromy spôsobené zemetrasením a tisíce ďalších výkrikov, hlasných alebo nemých. Výkrik: ale nielen ľudský.

Počuli ste niekedy plač – bez slov – zvieraťa, ktoré trpí alebo ktoré, bezbranné, plače bez sĺz z prosebných a rezignovaných či dokonca prosiacich očí? Alebo ste niekedy uvažovali o ronení miazgy, ktorá kvapká zo zlomeného konára alebo odtrhnutého kvetu, alebo o smútku stromu, ktorý chradne od koreňa? To všetko je výkrik.

Pavol píše Rimanom: „Celé stvorenie vzdychá.“ A hneď pri pohľade na Krista dodáva: „Vzdychá a zvíja sa v pôrodných bolestiach,“ pretože očakáva, „že sa zjavia Boží synovia“, aby spolu s nimi vošlo „do slobody a slávy Božích detí“.

Od Genezis až po Apokalypsu sa ozýva výkrik a odhaľuje sa a prežíva neuveriteľné a znepokojujúce tajomstvo života.

Biblia je univerzálnym ľudským opisom a proroctvom tohto pôrodu. Od Genezis až po Apokalypsu sa ozýva výkrik a odhaľuje sa a – tragicky – prežíva neuveriteľné a znepokojujúce tajomstvo života… smrti. Boha. Pretože je to On, kto zostupuje z neba, počúva volanie „chudobných a zeme“ a robí ho svojím vlastným, stáva sa týmto výkrikom, aby ho v Synovi odovzdal z kríža tomu, kto ho ako jediný Dobrý môže prijať a vedie ho k premene na pieseň vďačnosti a radosti. Pretože v Biblii má toto volanie dvojakú a neoddeliteľnú tvár: je to výkrik bolesti, vzývania, protestu a je to výkrik radosti, vďačnosti, dôvery. Je to výkrik ľudu, ktorý trpí otroctvom v Egypte, a je to výkrik Jóba, ktorý vyzýva Boha na súd tvárou v tvár záhade zla, ktoré ho postihlo, hoci je taký spravodlivý, aký len smrteľník môže byť. Ale je to aj výkrik radosti toho, kto oslavuje víťazstvo, ktoré Boh daroval svojmu ľudu, je to výkrik toho, kto ospevuje radosť z úrody a plodov pri žatve, je to výkrik toho, kto v radosti oslavuje svadbu.

Prevzaté z cittanuova.it. Redakčne upravené.

V nedeľnej rubrike Horizonty nm prinášame krátke úvahy zahraničných autorov Jesúsa MoránaPiera Codu. Reflektujú súčasnú situáciu a pomáhajú preniknúť do doby, v ktorej žijeme, aby sme jej mohli lepšie porozumieť.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Jedna odpoveď

  1. Nádherné, podstatné. Vďaka!
    Ak vezmeme do dôsledku poznanie, že Boh je láska, potom si azda môžme predstaviť, že skrze tento výkrik sa aj smrť mení na dar Božej lásky k človeku: že smrťou sa navždy ruší, vďaka Božiemu milosrdenstvu, stav odlúčenia človeka od Boha.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články